Lídri vojenských režimov v západoafrických krajinách Burkina Faso, Mali a Niger, ktorí sa dostali k moci prevratom, v sobotu podpísali v nigerskej metropole Niamey dohodu o vytvorení Konfederácie sahelských štátov. Informovala o tom agentúra AFP.
Vo vyhlásení zverejnenom po skončení sobotňajšieho stretnutia sa okrem iného uvádza, že lídri spomínaných troch krajín, kde žije približne 72 miliónov ľudí, sa „rozhodli urobiť ďalší krok smerom k väčšej integrácii“ a prijali dohodu o vytvorení konfederácie, ktorá bude používať skratku AES.
Pučisti v Burkine Faso, Mali a Nigeri v januári oznámili, že ich krajiny vystúpia z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), ktoré je podľa nich pod vplyvom bývalej koloniálnej mocnosti Francúzska.
Všetky tri štáty tiež prerušili svoje vojenské väzby s Francúzskom a usilujú sa o väčšiu spoluprácu s Ruskom.
"Náš ľud sa k ECOWAS-u neodvolateľne obrátil chrbtom," povedal v otváracom príhovore generál Abdourahamane Tiani, šéf nigerskej vojenskej vlády.
Vzťahy medzi združením ECOWAS a Nigerom sa zhoršili po prevrate z júla 2023. ECOWAS vtedy na Niger uvalil sankcie a pohrozil vojenskou intervenciou, ak sa k moci nevráti zvrhnutý prezident Mohamed Bazoum. Hoci sankcie boli zrušené vo februári, vzťahy medzi oboma stranami zostávajú na bode mrazu.
V nedeľu sa nigérijskej metropole Abuja koná samit ECOWAS-u, ktorý sa bude zaoberať aj vzťahmi s AES. Krajiny AES v marci vytvorili spoločné vojenské sily na boj proti džihádistickým skupinám, ktoré pravidelne útočia na ich územie.