Poľský premiér Donald Tusk označil výsledky druhého kola francúzskych parlamentných volieb za "sklamanie pre Moskvu" a "úľavu pre Kyjev". Zástupca nemeckých sociálnych demokratov (SPD) kancelára Olafa Scholza Nils Schmid uviedol, že "najhoršie bolo zažehnané".
Obaja v rovnakom duchu komentovali, že krajne pravicové Národné združenie (RN) Marine Le Penovej nezískalo vo francúzskom Národnom zhromaždení väčšinu.
"V Paríži nadšenie, v Moskve sklamanie a v Kyjeve úľava. To stačí k spokojnosti vo Varšave," glosoval Tusk výsledok volieb v príspevku na sieti X.
Šanca pre demokraciu
Zástupca nemeckých kresťanských demokratov (CDU) a ich bývalý predseda Armin Laschet podľa agentúry AFP vidia francúzske voľby ako príležitosť pre proeurópsku väčšinu v Národnom zhromaždení.
"Ani pravicoví extrémisti okolo (Le Penovej), ani antisemitskí a protinemeckí radikáli okolo (Jeana-luca) Mélenchona nevyhrali. Existuje šanca na demokratickú a proeurópsku väčšinu, "poznamenal Laschet.
"Najhoršie bolo zažehnané, RN nemôže zostaviť vládnu väčšinu," uviedol Nils Schmid, ktorý je zahraničnopolitickým hovorcom sociálnych demokratov v Spolkovom sneme.
Zostavenie vlády však bude vzhľadom na to, že nikto nemá väčšinu, podľa neho zložité a francúzske "demokratické strany" budú musieť prejaviť flexibilitu a schopnosť kompromisu.
Favorit neuspel
Vo francúzskych voľbách bol dnes podľa projekcií najúspešnejší ľavicový blok Nový ľudový front, ktorý by mal získať 175 až 205 kresiel.
Centristický vládny tábor prezidenta Emmanuela Macrona Spolu, ktorý by mohol obsadiť 150 až 175 kresiel.
Favorizované Národné združenie, ktoré jasne vyhralo v prvom kole, skončilo podľa odhadov tretie a získa zhruba 115 až 150 kresiel. Väčšinu 289 kresiel zo 577 teda žiadne zoskupenie nezískalo.