Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Poľsko budú spoločne vyvíjať riadené strely s doletom nad 500 kilometrov. S odvolaním sa na spoločné vyhlásenie ministrov obrany týchto krajín na okraj summitu NATO vo Washingtone to dnes uviedla agentúra Reuters.
Cieľom iniciatívy je podľa nej doplniť európske zbrojné arzenály, keďže ruské vojnové ťaženie na Ukrajine odhalilo nedostatočné zásoby.
Ministri obrany Francúzska, Nemecka a Poľska už na sklonku júna oznámili, že chcú spojiť sily pri nákupoch presných zbraní s dlhším dosahom.
Washington a Berlín v stredu uviedli, že Spojené štáty budú v Nemecku od roku 2026 umiestňovať na istý čas strely s dlhým doletom a hypersonické rakety. Dočasné rozmiestňovanie nových zbraní má posilniť ochranu európskych členov Severoatlantickej aliancie.
Strely s plochou dráhou letu s dosahom niekoľkých stoviek kilometrov sú opäť veľmi žiadané od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z februára 2022. Moskva spoza hraníc ostreľova Ukrajinu, zatiaľ čo Kyjev sa snaží vracať údery na ciele na území Ruska.
Existujúce európske zásoby striel s plochou dráhou letu zahŕňajú pomerne staré a nákladné systémy ako britský Storm Shadow, francúzsky SCALP a nemecký Taurus.
Medzi európskymi štátmi nepanuje jednota ohľadom dodávok týchto systémov na Ukrajinu kvôli obavám, že údery v hĺbke ruského územia zbraňami dodanými európskymi štátmi by mohli vojnu eskalovať na regionálny konflikt.