Druhého prezidentstva Donalda Trumpa a jeho dôsledkov pre americkú zahraničnú politiku sa obáva veľká časť Európy, píše portál Politico.
Po pondelkovom republikánskom oznámení, že si ako svojho viceprezidentského kandidáta vybral senátora J.D. Vancea sú spojenci ešte nervóznejší z toho, že by USA mohli prerušiť pomoc Ukrajine a ustúpiť od ďalších transatlantických priorít.
Tridsaťdeväťročný senátor z Ohia, celým menom James David Vance, je jedným z najviac izolovaných členov Republikánskej strany. Ostro sa podľa webu stavia proti použitiu ďalších finančných prostriedkov na pomoc Ukrajine a kritizuje to, čo považuje za prílišnú závislosť Európy od Spojených štátov, pokiaľ ide o výdavky na obranu.
"Katastrofa" pre Ukrajinu
Vysokopostavený predstaviteľ EÚ, ktorému bola poskytnutá anonymita, aby mohol o tejto otázke otvorene hovoriť, v pondelkovom rozhovore uviedol, že menovanie Vancea je "katastrofou" pre Ukrajinu - a tým aj pre EÚ, ktorá Ukrajinu podporuje pri jej obrane proti ruskej agresii.
Vance hral ústrednú úlohu v snahe zmariť návrh zákona o pomoci Ukrajine v Senáte na začiatku tohto roka, a hoci táto snaha neuspela, novinárom povedal, že republikáni dali "zvyšku sveta jasne najavo, že Amerika nemôže donekonečna vypisovať bianko šeky. "
Európskych politikov trápia tiež Vanceove protekcionistické postoje, ktoré by mohli sťažiť obchodné vzťahy medzi USA a Európou. Senátor z Ohia je horúcim obhajcom amerického priemyslu a presadzuje clá na dovoz.
V dlhom rozhovore pre Politico na februárovej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Vance, niekdajší Trumpov kritik, ktorý sa stal jeho stúpencom, opísal dôvody, prečo by Amerika nemala Ukrajine pomáhať.
"Jednoducho nemáme výrobné kapacity na to, aby sme donekonečna podporovali pozemnú vojnu vo východnej Európe. A myslím, že je povinnosťou kľúčových verejných predstaviteľov, aby to svojim obyvateľom artikulovali," povedal Vance.
"Ako dlho sa očakáva, že to bude pokračovať? Koľko sa očakáva, že to bude stáť? A čo je dôležité, ako vlastne máme vyrobiť zbrane potrebné na podporu Ukrajincov?" dodal.
Kritizoval Európu aj NATO
Pri svojej prvej účasti na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vo februári tohto roku sa Vance nezúčastnil na rokovaní ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ministra zahraničia Dmytra Kulebu so skupinou amerických senátorov z oboch politických strán.
"Nemyslel som si, že by som sa dozvedel niečo nové," povedal Vance o schôdzke, ktorá sa konala na okraj konferencie.
Zástancovia Ukrajiny v USA sa snažia vyvrátiť tvrdenia, že Washington vystavuje Kyjevu bianko šek. Väčšina peňazí určených na pomoc Ukrajine totiž neopúšťa Spojené štáty. Veľká časť z nich namiesto toho putuje k dodávateľom a výrobcom v americkom obrannom priemysle.
Vanceov postoj k americkej zahraničnej politike obsahuje aj všeobecnejšiu kritiku Európy a NATO. V aprílovom prejave na pôde Senátu vytkol Európe, že nevydáva dostatočné prostriedky na obranu.
"Tri roky nám Európania tvrdia, že Vladimir Putin je pre Európu existenčnou hrozbou. A po tri roky nedokázali reagovať, akoby to bola naozaj pravda," povedal a vytkol najmä Nemecku, že nevydáva dve percentá HDP na obranu, čo je suma, na ktorej sa členovia NATO už pred desiatimi rokmi dohodli ako na spoločnom cieli.
Zvyšovanie tlaku na Čínu
Vance sa dostal do povedomia verejnosti ako autor knihy Hillbilly Elegy (Americká elégia), ktorá rozpráva o jeho dospievaní v oblasti takzvaného "hrdzavého pásu", teda amerického regiónu postihnutého úpadkom tradičného ťažkého priemyslu. Dlhodobo sa zasadzuje za amerických robotníkov a americkú výrobu.
Ak Trump vyhrá novembrové voľby a Vance sa stane jeho viceprezidentom, možno od neho očakávať presadzovanie protekcionizmu a zvyšovanie tlaku na Čínu. Podľa nemenovaného úniového zdroja by potom nová americká administratíva mohla na EÚ tlačiť, aby zaujala voči Číne podobný postoj.
Doteraz pritom bola EÚ voči Pekingu menej agresívna ako Spojené štáty, pokiaľ ide o obchod, a napríklad na dovoz čínskych elektromobilov zaviedla menej zaťažujúce clá ako USA. Trump za svojho prezidentstva uvalil clá na dovoz európskej ocele a hliníka a sľúbil, že v prípade svojho znovuzvolenia v novembri opäť zavedie opatrenia na ochranu amerického priemyslu.
"J. D. má za sebou veľmi úspešnú podnikateľskú kariéru v oblasti technológií a financií," uviedol Trump v pondelkovom príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social, keď oznámil svoj výber Vancea ako viceprezidentského kandidáta.
"Teraz, počas kampane, sa bude veľa venovať ľuďom, za ktorých tak skvele bojoval, americkým robotníkom a farmárom v Pensylvánii, Michigane, Wisconsine, Ohiu, Minnesote a ďalej," dodal.