Europoslanci dnes v prvej rezolúcii schválenej po júnových voľbách do Európskeho parlamentu vyjadrili pokračujúcu podporu Ukrajine, ktorá sa od februára 2022 bráni ruskej invázii.
Uznesenie podporilo v parlamente so 720 členmi 495 europoslancov, 139 ich bolo proti a 47 sa zdržalo hlasovania.
Parlament, ktorý v novom zložení tento týždeň zasadá prvýkrát, potvrdil svoje doterajšie stanovisko a záväzok EÚ poskytovať napadnutej krajine pomoc tak dlho, kým to bude potrebné na zabezpečenie ukrajinského víťazstva. Europoslanci tiež uvítali rokovania o pristúpení Ukrajiny do 27-členného bloku a členské štáty v dokumente vyzvali, aby rozšírili svoju politiku sankcií voči Moskve. Požadujú tiež od Ruska, aby zaplatilo za škody, ktoré na Ukrajine spôsobilo.
Europoslanci tiež odsúdili "barbarský útok" na detskú nemocnicu Ochmatdyt v Kyjeve na začiatku júla. Rozsiahly útok, ktorý okrem iného zasiahol zdravotnícke zariadenie, si naprieč krajinou vyžiadal desiatky životov.
Nevôľu niektorých parlamentných klubov podľa vyjadrenia predstaviteľov ôsmich frakcií pri rannej debate nespôsobilo ani tak vyjadrenie podpory Kyjevu, ale najmä tie body uznesenia, ktoré sa týkajú Orbánovho stretnutia okrem iného s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Maďarský premiér sa stal terčom kritiky kvôli svojim nedávnym cestám do Ruska a do Číny, ktoré označil za "mierovú misiu" v snahe ukončiť vojnu na Ukrajine. S lídrami zostávajúcich 26 krajín EÚ ich nekonzultoval, mandát na rokovanie v mene únie nemal.
Európsky parlament návštevu v Moskve odsúdil a zdôraznil, že maďarský premiér nemôže tvrdiť, že zastupuje EÚ, keď koná v rozpore so spoločnými pozíciami. "Z tohto porušenia by mali byť vyvodené pre Maďarsko dôsledky," píše sa v rezolúcii, ktorá pripomína, že bezprostredne po Orbánovej "mierovej" misii Rusko zaútočilo na detskú nemocnicu v ukrajinskej metropole. Snahy rokovať o mieri s Putinom tak boli "úplne irelevantné", uvádza dokument.
Návrh rezolúcie, ktorá ostro vystupuje proti Moskve aj proti Orbánovi, predložili zástupcovia dvoch najväčších parlamentných skupín - ľudovcov (EPP) a sociálnych demokratov (S&D) - a predstavitelia liberálnej frakcie Obnova Európy (Renew Europe), Zelených a Európskych konzervatívcov a reformistov.