Španielske médiá budú mať v budúcnosti povinnosť zverejniť, kto ich vlastní a aké verejné stimuly dostávajú. Oznámil to dnes podľa agentúry EFE v parlamente premiér Pedro Sánchez.
Ako súčasť plánu na obnovu demokracie vláda poskytne mediálnym domom dotáciu 100 miliónov eur na digitalizáciu. Opozícia opatrenia odmieta a tvrdí, že vláda si chce médiá dotáciou kúpiť.
Premiér Sánchez oznámil, že chce, aby v mediálnom sektore bola väčšia transparentnosť. V budúcnosti tak firmy v tomto sektore budú mať povinnosť zverejňovať, kto ich vlastní. Taktiež budú musieť informovať o tom, aké majú príjmy od štátnych úradov a inštitúcií, napríklad regionálnych vlád.
Podľa Sáncheza s týmito požiadavkami počíta aj legislatíva schválená na únijnej úrovni. "A za tú sme hlasovali (v Európskom parlamente) všetci, vrátane (opozičnej) Ľudovej strany," povedal Sánchez.
O opatreniach bude vláda ešte rokovať s mediálnymi skupinami. Chce totiž upraviť aj legislatívu týkajúcu sa ochrany osobnosti a viac bojovať proti dezinformáciám. "Kvôli dezinformáciám si ľudia myslia, že (v Španielsku) žije dvakrát väčší počet migrantov ako v skutočnosti, že očkovanie detí je zlé a že zmeny klímy nie sú spôsobené ľudským počínaním," uviedol premiér Sánchez.
Okrem toho vláda pripraví aj dotáciou 100 miliónov eur, ktorá má pomôcť s digitalizáciou odvetvia. Peniaze majú ísť na zlepšenie kvality, posilnenie kybernetickej bezpečnosti a zvýšenie produktivity, píše agentúra EFE. Podľa opozície si však vláda len snaží kúpiť náklonnosť vydavateľov.
"Digitalizácia (médií) prebieha už roky," uviedol šéf krajne pravicovej strany Vox Santiago Abascal. Šéf najväčšej opozičnej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo potom uviedol, že sa Sánchez snaží dostať médiá pod kontrolu, napríklad kvôli vyšetrovaniu jeho manželky Begoňy Gómezovej, ktorá čelí podozreniu zo zneužitia vplyvu.