Pl​avidlo čínskej pobrežnej stráže blokuje cestu Filipínam k zásobovacej misii na Second Thomas Shoal v Juhočínskom mori. FOTO: Reuters
StoryEditor

Koniec dlhoročného sporu o plytčinu v Juhočínskom mori. Čína sa dohodla s Filipínami

21.07.2024, 15:11
Autor:
ČTKČTK

Kľúčová dohoda bola dosiahnutá po sérii stretnutí filipínskych a čínskych diplomatov v Manile a výmene diplomatických nót.

Čína a Filipíny dosiahli dohodu, ktorá, ako dúfajú, ukončí konfrontácie pri spornej plytčine v Juhočínskom mori. S odvolaním sa na filipínsku vládu o tom dnes informovala agentúra AP.

Neďaleko ostrovčeka Second Thomas Shoal, ktorý je súčasťou Spratlyho ostrovov, ktoré si nárokujú Filipíny aj Čína, tento rok dochádza k opakovaným stretom filipínskych a čínskych plavidiel. Tie vyvolávajú obavy z potenciálne väčších konfliktov, do ktorých by sa mohli zapojiť aj Spojené štáty.

Kľúčová dohoda bola dosiahnutá dnes po sérii stretnutí filipínskych a čínskych diplomatov v Manile a výmene diplomatických nót, ktorých cieľom bolo obojstranne prijateľné dojednanie bez toho, aby obe strany ustúpili svojim územným nárokom.

image

Filipíny tvrdia, že sa dohodli s Čínou na deeskalácii napätia v Juhočínskom mori

Dvaja filipínski predstavitelia, ktorí sú s rokovaniami oboznámení, potvrdili dohodu agentúre AP pod podmienkou zachovania anonymity. Vláda neskôr vydala krátke vyhlásenie, v ktorom dohodu oznámila bez toho, aby uviedla podrobnosti.

"Obe strany naďalej uznávajú potrebu deeskalácie situácie v Juhočínskom mori a zvládania rozdielov prostredníctvom dialógu a konzultácií a súhlasia s tým, že dohoda nepredbieha vzájomné postoje v Juhočínskom mori," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Manile.

Čína si nárokuje prakticky celé Juhočínske more, vrátane častí, na ktoré zároveň vznášajú nárok Filipíny, Vietnam, Indonézia, Malajzia a Brunej. Toto more je bohatým loviskom rýb, zrejme skrýva aj rozsiahle zásoby ropy a zemného plynu a vedú tam významné námorné trasy.

Stály arbitrážny súd v Haagu v roku 2016 rozhodol, že veľká časť nárokov, ktoré Čína vznáša na Juhočínske more, je neopodstatnená. Peking však rozhodnutie odmieta uznať a dodržiavať.

image

Čína je najväčšou strategickou výzvou pre Japonsko aj celý svet, varuje Tokio

Vzácna dohoda s Filipínami by podľa AP mohla vzbudiť nádej, že podobné dohody by Peking mohol uzavrieť aj s ďalšími súperiacimi krajinami, aby sa vyhol stretom, zatiaľ čo naliehavé územné otázky zostávajú nevyriešené. Až sa však uvidí, či sa dohodu podarí úspešne realizovať a ako dlho vydrží.

Americká armáda už desiatky rokov nasadzuje lode námorníctva a stíhačky na hliadky pre zabezpečenie slobody plavby a preletov, proti čomu sa Čína stavia a považuje to za ohrozenie regionálnej stability.

Washington nemá v sporných vodách žiadne územné nároky, ale opakovane varoval, že je povinný brániť Filipíny, svojho najstaršieho zmluvného spojenca v Ázii, ak sa filipínske sily, lode a lietadlá stanú terčom ozbrojeného útoku, a to aj v Juhočínskom mori.

01 - Modified: 2024-12-17 08:21:24 - Feat.: - Title: Čína a USA môžu dosiahnuť veľké veci, ak budú spolupracovať, tvrdí Peking 02 - Modified: 2024-12-16 23:00:00 - Feat.: - Title: Mnohí Číňania sa na Trumpa tešia, imponuje im silný vodca. Maoisti v ňom vidia svojho človeka 03 - Modified: 2024-12-16 17:11:00 - Feat.: - Title: Ratingová agentúra Moody´s zlepšila odhad rastu čínskej ekonomiky na budúci rok 04 - Modified: 2024-12-16 09:47:34 - Feat.: - Title: Čína sľubuje stabilné vzťahy s Južnou Kóreou po impeachmente prezidenta Juna 05 - Modified: 2024-12-16 07:42:04 - Feat.: - Title: Taiwanská armáda posilňuje svoje kapacity, na ostrov dorazila prvá várka amerických bojových tankov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. december 2024 10:52