Americká polícia použila korenistý sprej, keď sa početný dav protestujúcich proti vojne v Pásme Gazy vydal k americkému Kapitolu, kde má izraelský premiér Benjamin Netanjahu prejav v Kongrese, informovala agentúra AP.
Do Washingtonu sa zišli tisícky demonštrantov, ktorí sa snažili zablokovať ulice pred Netanjahuovým vystúpením. Prejav bojkotujú aj niektorí zákonodarcovia.
Neposlúchli príkaz
Polícia s korenistým sprejom bránila protestujúcim, ktorí skandovali "slobodná Palestína" priblížiť sa ku Kapitolu. Na sociálnej sieti X uviedla, že niektorí ľudia z davu sa stali "násilnými" a neuposlúchli príkaz, aby sa vzdialili. "Nasadzujeme korenistý sprej proti všetkým, ktorí sa snažia porušiť zákon a prekročiť túto líniu," uviedla polícia Kapitolu.
Protestujúci s nápismi ako "zatknite Netanjahua" a "ukončete všetku americkú pomoc Izraelu" sa zhromaždili blízko Kapitolu a potom sa vydali na pochod k budove.
Organizátori uviedli, že sa pokúsia zablokovať Netanjahuovu cestu k budove, čo sa im nepodarilo, a polícia násilím odstránila z ulice protestujúcich, ktorí sa snažili zablokovať jednu križovatku.
Podľa BBC vo Washingtone panuje už tak horľavá atmosféra v čase búrlivého predvolebného klání a demonštranti vyniesli do popredia rozpory ohľadom jednej z najspornejších otázok americkej zahraničnej politiky za posledné roky.
Nevhodná návšteva
Taktiež najmenej 39 zákonodarcov vopred oznámilo, že sa Netanjahuovho prejavu nezúčastní na proteste proti izraelskému ministerskému predsedovi a vojne jeho administratívy proti teroristickému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.
Medzi bojkotujúcimi je aj vplyvná bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, ktorá vyhlásila, že Netanjahuova návšteva je "nevhodná". V inak zaplnenej sále je niekoľko nápadne prázdnych stoličiek.
Pozvanie izraelského premiéra inicioval republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson. Pred prejavom sa obořil na viceprezidentku a pravdepodobnú demokratickú prezidentskú kandidátku Kamalu Harrisovú po tom, ako jej úrad oznámil, že prejavu nebude predsedať kvôli kolízii s časovým rozvrhom. To označil za neúctu.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy po teroristických útokoch Hamasu z vlaňajšieho októbra, pri ktorých zahynulo na 1200 ľudí. Ďalších zhruba 250 bolo odvlečených na územie Pásma Gazy.
Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov. V zajatí zostáva zhruba 120 rukojemníkov, nie všetci sú ale stále živí.
Pri izraelskej vojenskej ofenzíve v Pásme Gazy odvtedy prišlo o život vyše 39 100 Palestínčanov, zranených bolo vyše 89-tisíc ľudí, uvádzajú úrady spravované Hamásom.
Spojené štáty Izrael podporujú, ale vymedzili sa voči agresívnemu postupu izraelskej armády a pozastavili dodávku silných leteckých bômb pre Izrael. Zároveň sa už niekoľko mesiacov neúspešne snaží sprostredkovať dohodu o prímerí.