Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nemecko uľahčí vrátenie artefaktov ukradnutých nacistami ich pôvodným majiteľom, sťaží ich predaj

24.07.2024, 23:32
Autor:
TASRTASR

Hocikto, kto bude chcieť uviesť diela na trh, bude musieť poskytnúť mená a adresy predchádzajúcich predajcov a kupcov, ako aj dostupné informácie o pôvode týchto artefaktov.

Nemecká vláda v stredu uviedla, že uľahčí obetiam prenasledovania zo strany niekdajšieho nacistického režimu vymáhanie ich nárokov na reštitúciu umeleckých diel zhabaných nacistami. Správa pochádza z agentúry AFP.

"Státisíce kultúrnych artefaktov bolo ilegálne skonfiškovaných ich majiteľom", uviedol vo vyhlásení nemecký minister spravodlivosti Marco Buschmann. Krádež umeleckých diel a iných artefaktov bola súčasťou nacistickej "politiky vyhladzovania". Tá sa zameriavala predovšetkým na Židov, ktorí boli zbavení svojich práv, dodal Buschmann.

Napriek predchádzajúcemu úsiliu podporiť reštitúciu kultúrnych artefaktov zhabaných nacistami mnohé z nich stále nie sú v rukách svojich majiteľov, podotkol minister. Viaceré ukradnuté artefakty sa nepodarilo vypátrať, kým v prípade iných "zákon príliš sťažuje vymáhanie existujúcich nárokov na ich vrátenie", spresnil Buschmann.

Pripravovaný návrh zákona vytvorí nové "právo na informácie" pre ľudí, ktorým boli diela zhabané v období rokov 1933 až 1945, alebo ich právoplatným dedičom, píše AFP.

Hocikto, kto bude chcieť uviesť diela na trh, bude musieť poskytnúť mená a adresy predchádzajúcich predajcov a kupcov, ako aj dostupné informácie o pôvode týchto artefaktov.

Vláda v Berlíne navrhuje presmerovať reštitučné prípady na krajinské súdy, kým vo Frankfurte nad Mohanom by bol zriadený osobitný súd určený pre požiadavky zo zahraničia.

Nová legislatíva by tiež zrušila premlčaciu lehotu – v súčasnosti vo väčšine prípadov v trvaní 30 rokov – na vrátenie umeleckých diel, ktorá platí, ak žalovaný nezískal predmet bez vedomia jeho pôvodu a v dobrej viere, uviedlo ministerstvo. Právna zmena by však nevytvorila úplne nové možnosti nárokov na reštitúciu, dodalo.

Nemecko v roku 1998 podpísalo Washingtonskú deklaráciu, ktorá svojich 44 signatárov zaväzuje vypátrať a vrátiť umelecké artefakty ukradnuté nacistami ich právoplatným vlastníkom, píše AFP.

Takmer 80 rokov po konci režimu nacistického vodcu Adolfa Hitlera je však v procese vrátenia takýchto diel stále len malý pokrok.

01 - Modified: 2024-09-05 19:21:36 - Feat.: - Title: Vo vyšetrovaní útoku nožom v nemeckom Solingene je stále veľa nejasností, priznal minister 02 - Modified: 2024-09-05 16:48:05 - Feat.: - Title: Scholz odsúdil útok osemnásťročného strelca v Mníchove, odmietol islamizmus a antisemitizmus 03 - Modified: 2024-09-05 15:17:26 - Feat.: - Title: Streľbu v Mníchove polícia vyšetruje ako pokus o teroristický útok, strieľal osemnásťročný islamista 04 - Modified: 2024-09-05 14:00:06 - Feat.: - Title: Strelec v Mníchove možno plánoval útok na izraelský konzulát, tvrdí bavorský minister vnútra 05 - Modified: 2024-09-05 13:58:50 - Feat.: - Title: Aktivita v nemeckom stavebníctve pokračovala v poklese
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. september 2024 05:52