Hoci otvárací ceremoniál olympijských hier v Paríži sa ešte len uskutoční, túto významnú športovú udalosť tohto roka už ovplyvnila vojna v Pásme Gazy, píše belgická tlačová agentúra Belga.
Uprostred protestov a zvýšených bezpečnostných opatrení nastúpil v stredu izraelský futbalový tím proti družstvu Mali - krajiny, ktorá Izrael neuznáva. Zápas, ktorý sa skončil remízou, zatienilo niekoľko bombových poplachov, bučanie na izraelských hráčov a skandovanie sloganu Oslobodite Palestínu.
Spolitizovaná olympiáda
Aktuálny konflikt v Pásme Gazy by mohol z tohtoročných olympijských hier urobiť najviac politizovanú olympiádu za posledné desaťročia, píše Belga. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zo všetkých síl snažil situáciu upokojiť a opakovane vyzýval na politické prímerie vo svete i vo Francúzsku počas konania hier. Nezdá sa však, že by krajiny a návštevníci jeho výzvy vypočuli.
Palestínsky olympijský výbor vyzval na vylúčenie Izraela z tohtoročných olympijských hier. Petície a ďalšie protesty - napríklad od francúzskeho politika Thomasa Portesa, ktoré vyzývajú na bojkot izraelských športovcov na olympiáde v Paríži, naberajú na sile a vyzývajú na protestné akcie počas celého obdobia konania olympiády.
Je pravdepodobné, že po piatkovom začatí olympijských hier protesty ešte zosilnia, píše Belga. Neúspešné rozhovory o prímerí, jímavý prejav izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v americkom Kongrese a obnovené boje na juhu Pásma Gazy vrátane oblastí, ktoré sa stali humanitárnymi zónami, len prilievajú olej do ohňa.
Zákaz vyjadrenia
A k protestom by sa mohli pridať aj športovci. Hoci je zakázané vyjadrovať počas hier svoje politické postoje a názory, niektorí by sa k tomu mohli predsa len odhodlať, píše vo svojom komentári Belga.
Izraelský minister zahraničia dnes vyjadril obavy, že izraelskí športovci a turisti by sa mohli v čase konania letných olympijských hier v Paríži stať terčom teroristických útokov.
Izraelčania vlani v októbri začali vojenskú operáciu v Pásme Gazy v reakcii na útok palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael. Ozbrojenci Hamasu vlani 7. októbra pozabíjali na juhu Izraela zhruba 1200 ľudí a ďalších asi 250 ľudí odvliekli ako rukojemníkov do Pásma Gazy.
Ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamásom uvádza, že izraelská vojenská ofenzíva už pripravila o život viac ako 39 100 Palestínčanov, zranenia potom utrpelo ďalších viac ako 90 400 ľudí. Táto bilancia nerozlišuje medzi civilistami a členmi Hamasu. Netanjahu opakovane tvrdí, že izraelskí vojaci v Pásme Gazy útočia iba na teroristov Hamasu, nie na civilistov.