Rokovania o dohode o prímerí medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas zrejme skomplikovala nová požiadavka Izraela, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje.
Židovský štát podľa nich chce, aby vysídlení Palestínčania pri návrate do Pásma Gazy prešli previerkou, čo je ale v rozpore s bodom dohody, ktorý hovorí o "voľnom" návrate palestínskych civilistov. Podľa palestínskej a egyptskej strany Hamas novú požiadavku Izraela odmietol.
Informáciu o novej požiadavke potvrdili agentúre Reuters západní predstavitelia aj palestínske a egyptské zdroje. Egypt, Katar a Spojené štáty pôsobia v rokovaniach medzi Izraelom a Hamasom ako sprostredkovatelia.
Izrael chce preverovať civilných obyvateľov
Izraelskí vyjednávači chcú podľa zdrojov "mechanizmus preverovania civilného obyvateľstva, ktoré sa vracia na server Pásma Gazy, pretože sa obávajú, že by mohli podporovať Hamas".
Ďalší sporný bod dohody podľa Egypta spočíva v podmienke Izraela zachovať si kontrolu na severnej hranici Pásma Gazy s Egyptom. Podľa Káhiry je aj táto požiadavka v rozpore s tým, na čom sa Izrael s Hamasom predtým dohodli.
Armáda židovského štátu tvrdí, že asi 14-kilometrové pásmo na hranici medzi Egyptom a Pásmom Gazy, nazývané tiež Filadelfský koridor, slúži ozbrojencom Hamasu ako prepravná trasa, cez ktorú dostávajú zbrane a ďalšie zásoby do pásma.
Egypt podľa svojho vyhlásenia sieť tunelov na hranici dávno zničil a vybudoval v oblasti demilitarizované pásmo s hraničným opevnením.
Problém Filadelfského koridoru
V posledných dňoch sa obe strany konfliktu snažia "prísť na to", ako problém Filadelfského koridoru vyriešiť, uviedol západný predstaviteľ. Podľa neho by sa buď mohla izraelská armáda stiahnuť z oblasti, prípadne by mohla "existovať nejaká iná dohoda, ako sa s tým vysporiadať", povedal bez väčších detailov.
So stiahnutím izraelskej armády totiž nesúhlasí premiér Benjamin Netanjahu. Ten sa opakovane vyjadril, že mechanizmy na kontrolu severu Pásma Gazy sú nemennou podmienkou akejkoľvek potenciálnej dohody.
Príbuzní rukojemníkov, ktorých do Pásma Gazy odvlieklo teroristické hnutie Hamas pri útoku na Izrael z vlaňajšieho 7. októbra, uviedli, že im bolo pri návšteve Netanjahua v Spojených štátoch povedané, že návrh prímeria s pozmenenými návrhmi Izrael pošle Hamasu počas nasledujúcich dní.
Pri teroristickom útoku, ktorý stál na začiatku vojny v Pásme Gazy, Hamas a ďalší ozbrojenci zabili na juhu Izraela asi 1200 ľudí a ďalších zhruba 250 uniesli na palestínske územie ako rukojemníkov. Zhruba stovka rukojemníkov bola prepustená výmenou za palestínskych väzňov pri doteraz jedinom pokoji zbraní vlani v novembri.
Pri bojoch v Pásme Gazy od októbra podľa palestínskych úradov kontrolovaných Hamásom zahynulo okolo 39.-tisíc ľudí a státisíce ďalších boli nútené opustiť svoje domovy. Boje a vysoké počty palestínskych civilných obetí vyvolali vo svete vlnu protiizraelských nálad a demonštrácií.