Vzťahy medzi Poľskom a Maďarskom začali horknúť po vpáde Ruska na Ukrajinu, keď sa Varšava postavila na stranu napadnutej krajiny. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Otvorený konflikt Maďarska s Poľskom odhaľuje napätie v Európe. Už toho máme dosť, tvrdí Budapešť

30.07.2024, 13:18
Autor:
ČTKČTKredred
  • Roztržka medzi Budapešťou a Varšavou vypukla, keď sa Viktor Orbán cez víkend pustil do Poľska.
  • „Poliaci vykonávajú najviac svätuškársku a najviac pokryteckú politiku v celej Európe," povedal Orbán.
  • Jeho slová vyvolali odmietavú reakciu námestníka poľského ministra zahraničných vecí.

Medzi Poľskom a Maďarskom vypukla cez víkend diplomatická roztržka, píše agentúra AP. Najprv maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Varšavu z pokryteckej politiky ohľadom Ruska.

Námestník poľského ministra zahraničia Wladyslaw Teofil Bartoszewski v reakcii vyhlásil, že Orbán by mal vstúpiť do únie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Maďarsko by podľa neho mohlo vystúpiť zo západných zoskupení.

image

Orbán ako jediný v Európe vie osloviť aktérov globálnej bezpečnosti. Ostatní zlyhali, tvrdí Szijjártó

Konflikt odhaľuje napätie

Diplomatický konflikt podľa AP odhaľuje napätie v Európe ohľadom toho, ako rokovať s Ruskom, ktoré vedie vojnu proti Ukrajine. Poľsko je – podobne ako väčšina európskych krajín – verným spojencom napadnutej Ukrajiny.

Nacionálne konzervatívny maďarský ministerský predseda je naopak všeobecne považovaný za človeka, ktorý má zo všetkých lídrov Európskej únie najvrelejšie vzťahy s Kremľom. Poľská vláda Maďarsko za jeho postoj otvorene kritizuje.

image

Krajne pravicová Konfederácia v Poľsku protestovala proti dohode s Kyjevom

Roztržka medzi Budapešťou a Varšavou vypukla, keď sa Orbán cez víkend pustil do Poľska, píše AP. „Poliaci vykonávajú najviac svätuškársku a najviac pokryteckú politiku v celej Európe. Morálne nás poučujú, kritizujú nás za naše ekonomické vzťahy s Ruskom, a pritom s Rusmi obchodujú a nepriamo nakupujú ropu a riadia s ňou poľskú ekonomiku,“ povedal Orbán.

Jeho slová vyvolali odmietavú reakciu námestníka poľského ministra zahraničných vecí Bartoszewského, ktorý v nedeľu vyhlásil, že Varšava s Ruskom neobchoduje. "Na rozdiel od premiéra Orbána, ktorý je na okraji medzinárodného spoločenstva - ako v Európskej únii, tak v NATO," uviedol poľský diplomat.

image

Poľsko vo februári a marci zníži dovoz ropy z Ruska takmer na nulu, povedal Morawiecki

Poľsko bolo kedysi závislé na ruských energetických zdrojoch, ale niekoľko rokov pracuje na tom, aby sa od ruskej ropy a plynu odpútalo, píše AP. Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 sa Varšava rozhodla ukončiť dovoz ruskej ropy.

Prečo nevytvorí úniu s Putinom?

„V skutočnosti nechápem, prečo chce Maďarsko zostať členom organizácií, ktoré sa mu až tak nepáčia a ktoré s ním údajne tak zle zaobchádzajú. Prečo (Orbán, pozn. red.) nevytvorí úniu s Putinom a niektorými autoritárskymi štátmi tohto typu? Je to tak, že pokiaľ nechcete byť členom klubu, môžete kedykoľvek odísť,“ dodal Bartoszewski podľa agentúry PAP.

image

Na Bielorusko by mal byť uvalený rovnaký režim sankcií ako na Rusko, znie z Poľska

Tým sa diplomatické pošťuchovanie neskončilo. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó podľa AP reagoval na poľského diplomata na Facebooku. "Dlho sme tolerovali provokácie a pokrytectvo súčasnej poľskej vlády v snahe zachovať poľsko-maďarské bratstvo, ale už toho máme dosť," napísal šéf maďarskej diplomacie.

Na poľsko-maďarskú diplomatickú roztržku upozorňuje aj agentúra Reuters, ktorá si všíma pondelkové vyjadrenia šéfov diplomacií oboch krajín.

image

Spojenci sa zhodujú, že Ukrajina bude môcť vstúpiť do NATO až po vojne, tvrdí Sikorski

Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski podľa nej v rozhovore pre online magazín Visegrad Insight povedal, že Szijjártó zrejme zmenil názor ohľadom poľského návrhu usporiadať rokovania ministrov zahraničia EÚ na Ukrajine. Maďarský minister jeho výrok označil za lož.

Prívetivé vzťahy začali horknúť

Poľsko a Maďarsko majú historicky pomerne silné väzby. Orbán si rozumel s vládou národnokonzervatívneho Práva a spravodlivosti (PiS), ktoré bolo pri moci v Poľsku v rokoch 2015 až 2023. Varšava a Budapešť sa zhodovali v názoroch na migráciu alebo EÚ.

image

Niekoľko krajín Únie na protest proti Orbánovi nevyšle ministrov na júlové schôdze

Vzťahy medzi vládami však začali horknúť po vpáde Ruska na Ukrajinu, keď sa Varšava pod vedením PiS postavila na stranu napadnutej krajiny. Potom, čo v decembri nastúpila v Poľsku k moci proúniová vláda vedená premiérom Donaldom Tuskom, sa vzťahy ďalej zhoršili.

01 - Modified: 2024-10-28 12:24:07 - Feat.: - Title: Ukrajinská bezpečnostná služba zadržala dobrovoľníka za pomoc ruskej armáde, hrozí mu doživotný trest 02 - Modified: 2024-10-28 12:07:04 - Feat.: - Title: Rusko vyzýva všetky strany konfliktu na Blízkom východe na zdržanlivosť, tvrdí hovorca Kremľa 03 - Modified: 2024-10-28 11:58:18 - Feat.: - Title: Rusko prišlo o 600-tisíc vojakov. Nasadenie kórejských síl je aktom zúfalstva, tvrdí nový šéf NATO 04 - Modified: 2024-10-28 11:02:50 - Feat.: - Title: Orbán na návšteve Gruzínska nezastupuje Európsku úniu, vyhlásil Borrell 05 - Modified: 2024-10-28 10:40:03 - Feat.: - Title: Maďarsko odštartovalo národnú konzultáciu o ekonomickej suverenite krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. október 2024 15:19