Taiwanský prezident Laj Čching-te v utorok uviedol, že "hrozba zo strany Číny pre ktorúkoľvek krajinu je hrozbou pre celý svet". Na zasadnutí Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ktoré sa koná na Taiwane, zdôraznil, že svetové demokracie sa musia zjednotiť proti "autoritárskej expanzii". Informuje o tom agentúra AFP.
Čína v posledných rokoch zintenzívnila vojenský a politický tlak na Taiwan, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia a udržiava takmer každodennú vojenskú prítomnosť rozmiestnením vojnových lodí, stíhačiek a bezpilotných lietadiel v okolí ostrova.
Hoci má Taiwan oficiálne len 12 diplomatických spojencov, posilnil partnerstvá s demokratickými krajinami na celom svete, najmä so Spojenými štátmi, ktoré sú jeho najväčším dodávateľom zbraní, píše AFP.
Laj na samite vyzdvihol 49 zástupcov z 23 krajín a Európskeho parlamentu za to, že sa vydali na cestu do Tchaj-peja, a povedal, že táto delegácia dokazuje dôležitosť a podporu, ktorú majú rôzne krajiny pre Taiwan. "Posielajú demokratickým partnerom na celom svete dôležitý odkaz: demokracia si vyžaduje jednotu a ochranu," povedal.
Na zasadnutí bola aj Lexmann
Jednou z europoslankýň, ktorá sa na zasadnutí Medziparlamentnej aliancie pre Čínu zúčastnila, bola aj Miriam Lexmann (Kresťanskodemokratické hnutie, Európska ľudová strana).
Podľa jej slov podpora inovácií európskych a slovenských firiem, ako aj spolupráca s demokratickými spojencami, a nie financovanie projektov totalitných režimov, sú kľúčom k prosperite regiónov aj ekonomickej bezpečnosti.
Ďalej zdôraznila, že tento týždeň na Taiwane rokuje s demokratickými zákonodarcami z celého sveta o tom, ako je možné prostredníctvom vzájomnej spolupráce posilniť vlastnú ekonomickú bezpečnosť a konkurencieschopnosť.
Lexmann patrí medzi zakladajúcich členov aliancie, pričom za poukazovanie na hrozby, aké predstavuje totalitný režim a jeho porušovanie ľudských práv, na ňu Čína v roku 2021 uvalila sankcie.
Čína tlačila na diplomatov
Kancelária europoslankyne priblížila, že Peking vyvíjal prostredníctvom svojich diplomatov tlak na zákonodarcov najmenej šiestich krajín pre ich účasť na samite IPAC.
Agentúra AP vo svojej pondelňajšej správe informovala, že okrem Slovenska malo ísť aj o politikov z Bolívie, Kolumbie, Severného Macedónska, Bosny a Hercegoviny a jednej ďalšej ázijskej krajiny, ktorá si neželala byť menovaná.
Zmienení politici podľa AP dostávali textové správy, telefonáty či napríklad naliehavé žiadosti o stretnutia, ktoré by kolidovali s ich cestami na samit IPAC.
Taiwanský prezident na zasadnutí poukázal na hrozbu zo strany Číny. "Taiwan urobí všetko pre to, aby sa pripojil k demokratickým partnerom, aby udržal záštitu demokracie (a) ochránil demokratické krajiny pred hrozbou autoritárskej expanzie," uviedol Laj.
Prezident na samite ďalej dodal, že jeho krajina je ochotná s Čínou viesť dialóg miesto konfrontácie a "uskutočňovať výmeny miesto zadržiavania na základe zásady vzájomnej úcty a dôstojnosti, aby sme znížili konflikty a dosiahli mier a stabilitu".