Správy o osude význačného veliteľa Hizballáhu, ktorý bol terčom dnešného izraelského úderu v Bejrúte, sa rozchádzajú. Po prvých informáciách z nemenovaných zdrojov agentúr Reuters či AFP, že útok prežil, priniesla izraelská verejnoprávna televízia KAN či saudskoarabské médiá správu, že Fuád Šukr, šéf operačného veliteľstva tohto libanonského ozbrojeného šiitskeho hnutia, bol pri izraelskom vzdušnom údere na predmestí.
Podľa saudskoarabského spravodajského serveru Al-Hádas sa Šukrovo telo teraz nachádza v nemocnici v Bejrúte, ktorú stráži kordón bezpečnostných jednotiek.
Rozchádzajú sa aj správy o obetiach útoku. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoj bezpečnostný zdroj a libanonské štátne médiá uviedla, že pri údere zahynula jedna žena a sedem ľudí bolo zranených. Podľa zdroja agentúry AFP blízkeho Hizballáhu pri údere zomreli najmenej dvaja ľudia. Denník Haarec neskôr s odvolaním sa na libanonské ministerstvo zdravotníctva napísal, že o život prišli traja ľudia a 85 ďalších bolo zranených.
Premiér Benjamin Netanjahu sa v ústredí izraelskej armády v Tel Avive zúčastňuje schôdze na vyhodnotenie situácie, oznámila podľa serveru The Times of Israel kancelária predsedu vlády.
Izraelská armáda zatiaľ iba oznámila, že cieľom jej úderu bol vysoko postavený veliteľ Hizballáhu, zodpovedný za sobotný útok na Izraelom okupovaných Golanských výšinách, pri ktorom zahynulo 12 detí a štyri desiatky ľudí boli zranené, a za ďalšie útoky proti Izraelu. Izrael a Spojené štáty útok pripisujú práve Hizballáhu, ten však akúkoľvek zodpovednosť odmieta.
Dlhoročný člen Hizballáhu Šukr je vojenským poradcom šéfa hnutia Hasana Nasralláha a izraelská armáda ho pred rokmi označila aj za šéfa vývoja presne navádzaných striel Hizballáhu. Spojené štáty v roku 2017 vypísali odmenu päť miliónov dolárov za informácie vedúce k jeho dolapeniu, podľa Washingtonu zohral kľúčovú úlohu pri bombových útokoch na americkú a francúzsku základňu v Bejrúte v roku 1983, pri ktorých zahynulo 241 amerických a 58 francúzskych vojakov.
Šíitske hnutie Hizballáh je dlhodobo podporované a vyzbrojované Iránom, úhlavným nepriateľom Izraela. Po sobotňajšom útoku na Golanských výšinách panujú obavy z eskalácie konfliktu a vypuknutia plnohodnotnej otvorenej vojny medzi Izraelom a Hizballáhom. Obe strany pritom proti sebe útočia cez izraelsko-libanonskú hranicu prakticky denne už od 8. októbra.
Hizballáh vtedy začal útočiť na územie severného Izraela na podporu Palestínčanov v Pásme Gazy, kde vedie Izrael vojnu proti palestínskemu hnutiu Hamas v odvete za jeho teroristický útok zo 7. októbra.