Bývalý republikánsky prezident a uchádzač o kreslo v Bielom dome Donald Trump dnes na stretnutí s černošskými novinármi naznačil, že jeho demokratická oponentka a viceprezidentka Kamala Harrisová zneužíva svoje rasové identity na politické účely.
V rozhovore mal aj niekoľko ďalších kontroverzných poznámok ohľadom rasy a v rýchlom slede spomenul svoje plány na prvý deň v úrade, ak by sa stal prezidentom - okrem iného by vraj rozvíjal ťažbu fosílnych palív alebo omilostil odsúdených, ktorí sa zúčastnili nepokojov v Kapitole 6. januára 2021. Dotyční podľa neho boli usvedčení vo "veľmi tvrdom systéme".
"Milujem černošskú populáciu"
"V minulosti ste o svojich rivaloch šírili nepravdivé tvrdenia o tom, že sa nenarodili v Spojených štátoch, o okresných prokurátoroch čiernej pleti ste hovorili ako o zvieratách a králikoch, večeral ste s (ľuďmi presvedčenými o nadradenosti bielej rasy). Prečo by vás černošskí voliči mali podporovať? "znela úvodná otázka na stretnutí Národného združenia černošských novinárov v Chicagu.
Trump otázku označil za "neslušnú" a najprv sa odpovedi vyhýbal. Po chvíli uviedol, že bol "najlepším prezidentom pre černošskú populáciu od Abrahama Lincolna", teda polovice 19. storočia.
"Milujem černošskú populáciu, urobil som pre nich strašne veľa, napríklad ohľadom zamestnanosti a príležitostí," vyhlásil Trump. V neskoršej fáze rozhovoru povedal, že v prvý deň svojho prezidentstva by zatvoril hranice a vyhlásil, že imigranti "berú černošské práce".
"Čo presne je černošská práca, pán? "pýtala sa jedna z prítomných novinárok. "Černošská práca je každý, kto má prácu," odvetil doslova Trump, ktorý spojenie "černošská práca", z angličtiny "black jobs", použil už v rozprave so súčasným prezidentom Joeom Bidenom v júni a vyvolal tak nevôľu časti voličov i lídrov černošských komunít.
Hraničná čiara
Za vysokú mieru nelegálnej migrácie je podľa Trumpa zodpovedná Harrisová. Svoju demokratickú oponentku dnes rovnako ako vo svojom novom volebnom spote označil za "hraničnú cáru".
Bývalý prezident problematiku južnej americkej hranice aktívne využíval už v kampani pred voľbami v roku 2016, keď sa prvýkrát dostal do Bieleho domu, okrem iného s prísľubom, že postaví múr na hranici s Mexikom, za ktorú Mexiko samo zaplatí.
Susedná krajina za budúcu výstavbu nezaplatila a Trump v ďalších rokoch nepravdivo tvrdil, že sľuboval, že Mexiko zaplatí len za "kúsok" múru, uvádza vo svojej minuloročnej analýze stanica CNN.
Trump dnes tiež naznačil, že Harrisová zneužíva svoju rasovú identitu na politické účely. "Vždy bola indického pôvodu a ten presadzovala. Nevedel som, že bola černoška.
Až pár rokov dozadu, keď sa zrazu stala černoškou a teraz tak chce byť označovaná. Ja rešpektujem oboch (pôvody), ale ona očividne nie, "predniesol Trump na adresu Harrisovej. Viceprezidentka je dcérou jamajského otca a indickej matky. Svoj pôvod nikdy neskrývala, okrem iného napríklad chodila na univerzitu, na ktorej historicky študujú Afroameričania, píše denník The New York Times.
Vo vzťahu k ekológii sa Trump dnes okrem ťažby fosílnych palív zmienil aj o elektromobiloch; poznamenal, že "je proti tomu, aby všetci jazdili v elektroautách".
"(Majiteľ spoločnosti Tesla) Elon Musk ma podporil a je to môj priateľ, ale som proti tomu, aby mal každý elektroauto," poznamenal Trump.
Miliardár Musk minulý týždeň potvrdil, že posiela peniaze novozriadenej organizácii podporujúcej republikánskeho exprezidenta. Výšku svojich príspevkov nešpecifikoval, odmietol však informáciu, že plánuje prispievať 45 miliónov dolárov mesačne. Svoje dary opísal ako oveľa nižšie.