Ľudskoprávni aktivisti v Indonézii ostro kritizujú nové pravidlo, ktoré z tamojšej polície urobí jediný orgán oprávnený na vydanie súhlasu s vykonaním interrupcie, ak o ňu žiada obeť znásilnenia. Aktivisti za ľudské práva označili túto zmenu za regresívnu.
Agentúra Reuters, ktorá o tom v piatok informovala, podotkla, že v Indonézii, kde žije celosvetovo najviac moslimov, sú interrupčné zákroky nezákonné - s výnimkou prípadov, keď ju lekár odporučí zo zdravotných dôvodov, alebo v situácii, keď je tehotenstvo dôsledkom znásilnenia.
Nové predpisy však stanovujú, že na to, aby bola žena uznaná za obeť znásilnenia, musí získať dokument, ktorý môže vydať len polícia.
Podľa doterajšej praxe mohli ženy získať tento dokument od odborného lekára alebo psychológa.
Indonézsky inštitút pre reformu trestného súdnictva (ICJR) podľa Reuters informoval, že polícia ešte nevydala žiadne interné predpisy o konkrétnej pomoci obetiam po znásilnení vrátane poskytovania núdzovej antikoncepcie alebo ponúk na prípadný interrupčný zákrok, či o špeciálnych školeniach pre policajtov.
Aktivisti za práva žien však už vopred tvrdia, že zvažovaná zmena môže odradiť obete znásilnenia, aby sa obrátili na úrady so žiadosťou o pomoc.
Vo všeobecnosti sa ženy toho stále boja kvôli kultúrnym zvyklostiam a náboženským pravidlám, upozornila Olin Monteirová z jednej z feministických skupín, ktoré volajú po revízii nových pravidiel.
Objasnila, že nové nariadenie znamená, že "obete majú len jednu možnosť. Musia ísť na políciu, čo je veľmi obmedzujúce".Podľa aktivistky Tunggal Pawestriovej nové pravidlá obeti nijako nepomôžu. "Myslím si, že namiesto skutočnej podpory obetiam znásilnenia toto bude regresia," dodala.