Americký novinár Evan Gershkovich v žiadosti o milosť požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o rozhovor. V rozsiahlom článku o prepustení svojho dopisovateľa z ruského väzenia to napísal denník The Wall Street Journal (WSJ).
Gershkovich je jedným z troch amerických občanov, ktorých Rusko prepustilo z väzenia v rámci štvrtkovej výmeny väzňov so západnými krajinami. Hovorca Kremľa Dimitrij Peskov rozhovor úplne nevylúčil.
Pred svojím prepustením Gershkovich musel podľa WSJ vyplniť oficiálnu žiadosť o milosť, ktorá je adresovaná ruskému prezidentovi. Súčasťou formulára je aj časť, kam môže väzeň uviesť svoj komentár. Práve tam Gershkovich napísal svoju žiadosť o rozhovor s Putinom.
"Ak takúto žiadosť dostaneme - posúdime ju," povedal podľa agentúry TASS Peskov ohľadom Gershkovichovej žiadosti. Podľa hovorcu však Putin dostáva množstvo žiadostí o rozhovor zo strany zahraničných médií.
Gershkovich sa dostal na slobodu a vrátil sa do Spojených štátov v rámci výmeny väzňov medzi Ruskom a západnými krajinami.
Novinára zatkla ruská tajná služba FSB vlani na konci marca v reštaurácii v Jekaterinburgu. V tomto meste na Urale americký novinár pracoval na článku o tom, ako sa miestni ľudia stavajú k vojne na Ukrajine, zaujímal sa tiež o Wagnerovu skupinu.
Ruská generálna prokuratúra Gershkovicha obvinila, že na pokyn americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) "zhromažďoval tajné informácie" o zbrojovke Uralvagonzavod, ktorej závod asi 150 kilometrov severne od Jekaterinburgu vyrába a opravuje tanky a ďalšiu vojenskú techniku.
Minulý mesiac súd v Jekaterinburgu uznal Gershkovicha za vinného zo špionáže a odsúdil ho na 16 rokov väzenia. Už pri procese niektorí diplomati uviedli, že Rusi Gershkovicha pravdepodobne zadržali v snahe zaobstarať si "zásobu" amerických občanov, ktoré by mohli vymeniť za ruských občanov zadržiavaných na Západe.
Rusko a Bielorusko v rámci výmeny prepustili aj ďalších 15 ľudí. Rusko prevzalo pri výmene v Ankare desať ľudí. Išlo o najväčšiu výmenu väzňov medzi Moskvou a Západom od konca studenej vojny.