Generálnym tajomníkom vietnamskej komunistickej strany, čo je najmocnejšia pozícia v krajine, sa stane súčasný prezident To Lam. Napísala to dnes agentúra Reuters, podľa ktorej hlavu štátu v pozícii jednomyseľne podporili delegáti strany. Doterajší šéf komunistickej strany, 80-ročný Nguyen Phu Trong, pred dvoma týždňami zomrel.
Hoci Vietnam oficiálne nemá jasného najmocnejšieho lídra, najsilnejšie postavenie mal práve Nguyen, ktorý funkciu straníckeho šéfa zastával od roku 2011. Tretie funkčné obdobie si zabezpečil v roku 2021, a to vďaka tomu, že bolo zrušené pravidlo obmedzujúce výkon funkcie maximálne na dve obdobia.
Pred dvoma týždňami štátne médiá informovali, že Nguyen po vážnej chorobe a v dôsledku vysokého veku zomrel.
Šesdesiatsedemročný To Lam povinnosti svojho predchodcu vo vedení strany dočasne prevzal už 18. júla, deň pred Nguyenovou smrťou. V prejave k delegátom strany povedal, že bude pokračovať v Nguyenovom odkaze, nevykoná žiadne zmeny v zahraničnej politike, bude sa sústrediť na sociálno-ekonomický rozvoj krajiny a pokračovať v boji proti korupcii.
Nguyen v roku 2017 začal protikorupčnú kampaň, v dôsledku ktorej boli vyšetrované stovky funkcionárov kvôli podozreniu z úplatkárstva. Mnohí z nich, vrátane kabinetných ministrov, predsedu parlamentu a dvoch prezidentov, museli svoje funkcie opustiť.
To Lam, ktorého zvolili za prezidenta v máji, je tiež kľúčovou postavou protikorupčnej kampane. Jej deklarovaným cieľom je odstrániť v krajine korupciu, no kritici ju vnímajú ako nástroj mocenského boja v najvyšších poschodiach vietnamskej politiky.
Zatiaľ nie je jasné, či si To Lam udrží obe funkcie až do budúceho straníckeho zjazdu v roku 2026, alebo či bude vybraný nový prezident.
Ak bude zastávať obe pozície, mohol by posilniť svoje právomoci a možno aj zvoliť autokratejší štýl vedenia podobne ako čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý je šéfom komunistickej strany aj prezidentom, píše Reuters s odvolaním sa na nemenovaných činiteľov.
To by pre krajinu v juhovýchodnej Ázii bola zmena, keďže na rozdiel od Číny sa vietnamské vedenie rozhoduje kolektívnejšie a lídri podliehajú početným kontrolám. Nebolo by to však bezprecedentné, pretože Nguyen zastával obe najvyššie funkcie po smrti bývalého prezidenta takmer tri roky, až do roku 2021.