Venezuelský najvyšší súd by mohol zneplatniť vyhlásenie ústrednej volebnej komisie, že voľby hlavy štátu 28. júla vyhral doterajší prezident Nicolás Maduro, a nariadiť nové hlasovanie, ktoré by sa konalo tento rok v decembri.
Podľa kolumbijských médií o takejto možnosti informoval v nedeľu na sociálnej sieti X kolumbijský exprezident Iván Duque. Podľa neho by tak venezuelský súd mohol upokojiť napätie v krajine aj medzinárodnú kritiku a Madura by očistil od nálepky, že voľby zmanipuloval. Zrušenie výsledkov by totiž súd pričítal hackerskému útoku.
Duque takýto scenár odmietol a uznal rovnako ako Spojené štáty a niekoľko ďalších amerických krajín za víťaza volieb opozičného kandidáta Edmunda Gonzáleza.
Ústredná volebná komisia vo Venezuele už minulý pondelok, teda deň po voľbách, vyhlásila po sčítaní 80 percent hlasov za ich víťaza Madura. Do dneška však nezverejnila podrobné výsledky, čo kritizovali aj viaceré krajiny regiónu, Spojené štáty či Európska únia. Opozícia naopak zverejnila dáta, ktoré získala z 81 percent volebných miestností a ktoré dokladajú jasné víťazstvo Gonzáleza.
Po silnejúcej kritike zo zahraničia a protivládnych protestoch, ktoré vypukli pred týždňom a na ktorých sa Venezuelčania masovo postavili za hlavnú opozičnú alianciu, sám Maduro inicioval na najvyššom súde preskúmanie výsledkov. Ústredná volebná komisia aj najvyšší súd sú lojálni voči Madurovej vláde.
Kolumbijský exprezident na sieti X v nedeľu napísal, že venezuelský najvyšší súd "skúma možnosť, ako voľby zneplatniť", a to so zdôvodnením, že "volebné výsledky mohli byť skreslené kvôli kybernetickému útoku".
O ňom hovoril minulý týždeň Maduro, ktorý ho pričítal opozícii a tvrdil, že pochádzal zo Severnej Macedónska. Práve na hackerský útok sa vyhovorila volebná komisia, ktorá uviedla, že preto nemôže zverejniť podrobné výsledky.
Tým, že by súd nariadil volebnej komisii zneplatniť jej vyhlásenie Madura zvoleným prezidentom na ďalšie obdobie, by sa podľa Duqueho zmiernil domáci aj medzinárodný tlak a Maduro by získal čas. Sociálne napätie by sa znížilo aj tým, keby súd nariadil prepustenie všetkých ľudí, asi dvetisíc, ktorých režim pozatýkal počas týždňových povolebných protestov.