Niekoľko Američanov zrejme utrpelo zranenia pri pondelkovom útoku na vojenskú základňu v Iraku, kde pôsobia vojaci Spojených štátov a iné zahraničné sily. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu amerického ministerstva obrany.
Biely dom oznámil, že prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová boli o útoku informovaní a rokovali o tom, ako budú USA reagovať.
Útok sa odohral v čase narastajúceho napätia na Blízkom východe a po tom, ako Izrael minulý týždeň zabil v Bejrúte vysokopostaveného činiteľa libanonského hnutia Hizballáh a v Teheráne bol zabitý, zrejme tiež Izraelom, politický šéf teroristického hnutia Hamas Ismáíl Haníja.
Nemenovaní americkí činitelia, na ktorých odkazovali agentúry Reuters a AP, predtým uviedli, že útok vykonaný pravdepodobne dvoma raketami cielil na leteckú základňu Ajn al-Asad v západnom Iraku, kde pôsobia americkí vojaci a iné zahraničné sily.
"Podľa prvotných informácií bolo zranených niekoľko amerických vojakov," citovala DPA hovorcu Pentagónu. "Personál základne v súčasnosti vykonáva odhad škôd," dodal hovorca s tým, že ďalšie informácie americké ministerstvo obrany poskytne čo najskôr.
Prezident Biden a viceprezidentka Harrisová boli podľa Bieleho domu o útoku na základňu Ajn al-Asad informovaní a rokovali o krokoch na posilnenie ochrany amerických vojakov ako aj o americkej odpovedi na tento útok.
Podľa vyhlásenia Pentagónu o útoku v noci na dnes rokovali tiež americký minister obrany Lloyd Austin so svojím izraelským náprotivkom Joavom Galantom. Zhodli sa, že ide o "nebezpečnú eskaláciu", uviedol Reuters.
Ajn al-Asad a ďalšie podobné základne v Iraku či v susednej Sýrii čelia častým raketovým či dronovým útokom od 7. októbra, keď vpád Hamasu na juh Izraela vyvolal izraelskú odvetu v podobe vojenského ťaženia v Pásme Gazy.
Minulý týždeň USA v Iraku vykonali úder na osoby, ktoré podľa amerických predstaviteľov pripravovali vypustenie bezpilotných lietadiel a predstavovali hrozbu pre americké a koaličné sily.