Viktor Orbán si v rámci maďarského predsedníctva v Rade Únie svoju povesť vzbúrenca príliš nevylepšil. Neschválenými cestami do Ruska či Číny nahneval najmocnejšie osobnosti Bruselu vrátane staronovej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Maďarský premiér sa oháňal mierovou diplomaciou a snahou o ukončenie konfliktu na Ukrajine.
Tlak na kritikov
Pozadu však jeho strana nezostáva ani na domácej scéne. V tichosti otvorila na sklonku minulého roka posvätený špeciálny úrad s trochu kryptickým názvom „úrad na ochranu suverenity“. Na jeho čele stáli mená pevne späté s vládnucim Fideszom, úrad si kladie za cieľ monitorovať a stíhať zahraničné vplyvy v Maďarsku, pomáhať mu majú okrem iného aj dáta od tajných služieb.
Pod trochu vágnou ochranou národných záujmov vidí maďarská opozícia jediné, a to ďalší tlak na Orbánových kritikov. „Celé je to strašne absurdné, povedal by som až ako z románov Kafku alebo Orwella. V členskej krajine Európskej únie by niečo také nemalo mať priestor,“ uviedol pre denník The Guardian riaditeľ maďarskej pobočky Transparency International József Péter. Aktivity úradu podľa neho p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.