Nemecké ministerstvo zahraničia vyzvalo občanov Nemecka, aby okamžite opustili Libanon a nespoliehali na prípadnú štátom organizovanú evakuáciu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters, podľa ktorej nemecké ministerstvo obrany odmietlo oznámiť podrobnosti o možnej evakuácii, ak by vyhrotená situácia na Blízkom východe vyústila do ďalšieho ozbrojeného konfliktu.
Kvôli zhoršeniu napätia v regióne dnes tiež popredný európsky letecký dopravca Lufthansa Group o týždeň - do 13. augusta - predĺžil pozastavenie letov do oblasti.
Nemci majú falošný pocit bezpečia
"Nastal čas opustiť Libanon," povedal hovorca nemeckého ministerstva zahraničia. Dodal, že šíriace sa nepotvrdené správy o možnej evakuačnej operácii z Libanonu vyvolávajú v Nemcoch falošný pocit bezpečia. Cestu si majú zorganizovať sami, a to akýmkoľvek spôsobom, aj keby to malo znamenať cestu cez Turecko či zaplatenie vyššiu cenu za letenky.
Výzvu na urýchlené opustenie Libanonu vydalo už skôr aj české ministerstvo zahraničia.
Spoločnosť Lufthansa Group, do ktorej patria okrem iného Lufthansa Airlines, SWISS, Austrian Airlines, Brussels Airlines či Eurowings, dnes podľa agentúry DPA oznámila pozastavenie letov do Tel Avivu, Bejrútu, Teheránu, Ammánu a irackého Irbílu do 13. augusta. Už predtým ich pozastavila dodnes.
Napätie na Blízkom východe, už desať mesiacov vyhrotené vojnou v Pásme Gazy, minulý týždeň ďalej eskalovalo, po tom čo Izrael zabil vysokého činiteľa libanonského hnutia Hizballáh v Bejrúte a politického šéfa palestínskeho teroristického hnutia Hamás Ismáila Haníju.
Aerolinky dočasne rušia lety
Minulý týždeň vyzvalo mnoho krajín svojich občanov, aby opustili Libanon, a mnohé aerolinky zrušili dočasne lety do Bejrútu, Tel Avivu či Teheránu. Tento týždeň niektorí dopravcovia pozastavenie letov predĺžili.
Napríklad v utorok spoločnosť easyJet oznámila zrušenie letov do a z Izraela až do marca budúceho roka, napísal server The Times of Israel (ToI). Tento britský nízkonákladový dopravca pozastavil svoje lety do Izraela už v apríli, a to do 27. októbra. Vtedy to urobil po tom, čo Irán prvýkrát zo svojho územia zaútočil na Izrael, keď naňho vyslal asi 300 rakiet a dronov.
Tie sa podarilo izraelskej armáde odraziť s pomocou USA, Británie, Francúzska a niekoľkých krajín regiónu, takže si útok nevyžiadal žiadne obete. Teherán útočil v odvete za izraelský úder na konzulát v Damasku, pri ktorom 1. apríla zomrelo niekoľko dôstojníkov iránskych revolučných gárd.
Aj americké aerolinky Delta tento týždeň predĺžili pozastavenie letov do Tel Avivu, a to do konca mesiaca. Do odvolania už skôr zrušili lety do Izraela aj United Airlines. Od utorka naopak obnovil lety do Izraela maďarský nízkonákladový dopravca Wizz Air.
Uviazli desaťtisíce Izraelčanov
Kvôli zrušeným spojom uviazlo v cudzine podľa serveru ToI na 150-tisíc Izraelčanov. Ministerstvo dopravy ale trvá na tom, že izraelský vzdušný priestor je bezpečný. Izraelské aerolinky pokračujú v rokoch a sú pripravené pridať ďalšie spoje, pokiaľ bude potrebné pomôcť dostať Izraelčanov domov.
Izraelská ministerka dopravy Miri Regevová cez víkend oznámila, že dala pokyn svojim úradníkom, aby zabezpečili kyvadlovú námornú dopravu z Cypru do Izraela pre Izraelcov, ktorí majú problém dostať sa po rušení leteckých spojov domov.