Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk je "extrémne znepokojený" správou, že iránske úrady pred dvoma dňami popravili ďalších 29 ľudí, uviedla dnes jeho hovorkyňa podľa agentúr Reuters a AFP. Ak sú informácie mimovládnych organizácii, ktoré OSN nemá možnosť nezávisle overiť, pravdivé, potom celkový počet popráv, ktoré sa v Iráne na základe udelenia trestu smrti uskutočnili od začiatku roka, podľa hovorkyne stúpol najmenej na 345 vrátane 15 žien.
"To predstavuje znepokojivo vysoký počet popráv za taký krátky čas," uviedla hovorkyňa Úradu OSN pre ľudské práva Liz Throssellová s odkazom na správu organizácie Iran Human Rights.
Ľudskoprávna organizácia so sídlom v Osle v stredu upozornila, že toho dňa bolo za vraždy, znásilnenia a drogové delikty v Iráne popravených 29 mužov, vrátane dvoch Afgancov a jedného príslušníka etnickej menšiny Balučov. Dvadsaťšesť z nich bolo obesených pri hromadnej poprave vo väznici Gezel Hesar v meste Karadž neďaleko Teheránu, ďalší traja boli usmrtení v inej väznici v tom istom meste.
Iran Human Rights upozornila, že od začiatku júla, kedy bol novým iránskym prezidentom zvolený Masúd Pezeškján, označovaný za relatívne umierneného reformistu, bolo v iránskych väzniciach popravených najmenej 87 ľudí.
Obzvlášť znepokojujúci je podľa Throssellovej fakt, že väčšina popravených bola uznaná vinnými v súvislosti s drogovými trestnými činmi a že medzi popravenými sú úplne disproporčne zastúpení príslušníci národnostných menšín vrátane Balučov či Kurdov. "Ukladanie trestu smrti za trestné činy, ktoré sa netýkajú úmyselného zabitia, je nezlučiteľné s medzinárodnými normami a štandardmi v oblasti ľudských práv," uviedla hovorkyňa.
Mimovládna organizácia Amnesty International vo svojej aprílovej správe uviedla, že v minulom roku bolo v Iráne popravených 853 väzňov, najviac za osem rokov ao 48 percent viac ako v roku 2022. Viac ako polovica popravených bola odsúdená za trestné činy spojené s drogami.