Nemecko v rámci vyšetrovania poškodených plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 vydalo európsky zatykač na ukrajinského inštruktora potápania ako predpokladaného člena tímu, ktorý poškodil potrubie podmorského plynovodu Nord Stream.
S odvolaním sa na nemenované zdroje o tom dnes informujú nemecké denníky Süddeutsche Zeitung (SZ) a Die Zeit spolu s televíziou ARD. Nemecká generálna prokuratúra sa k týmto tvrdeniam odmietla vyjadriť, podobne ako ministerstvá vnútra a spravodlivosti. Poľská prokuratúra ale dnes potvrdila, že takýto zatykač dostala, uviedla agentúra Reuters.
Naposledy žil v Poľsku
Nemeckí vyšetrovatelia sa domnievajú, že muž, o ktorom je známe, že naposledy žil v Poľsku, bol jedným z potápačov, ktorí v septembri 2022 nainštalovali výbušné zariadenia na plynové potrubia vedúce z Ruska do Nemecka na dne Baltským morom, informovali s odvolaním sa na anonymné zdroje uvedené tri nemecké médiá.
Nemecko podľa nich v júni požiadalo poľské úrady, aby podozrivého zadržali.
Poľská prokuratúra dnes uviedla, že Ukrajinec v Poľsku nebol zadržaný a že v júli odcestoval z Poľska späť na Ukrajinu. Nemecko síce vystavilo na potápačov zatykač, ale nezanieslo ho do databázy osôb v pátraní, a tak ho poľskí pohraničníci nezadržali, povedala portálu Onet hovorkyňa generálneho prokurátora Anna Adamiaková.
Auto zachytil fotoradar
Švédsky denník Expressen, ktorý bol súčasťou pátrania v spolupráci s nemeckými médiami, napísal, že podozrivým zo sabotáže a zo spôsobenia explózie je štyridsaťštyriročný Volodymyr Žuravlov.
Nemeckí vyšetrovatelia sa mu podľa denníka dostali na stopu kvôli tomu, že auto, v ktorom išiel, zachytil fotoradar neďaleko prístavu, z ktorého vyplávala jachta Andromeda so skupinou predpokladaných diverzantov. Podľa skorších informácií jachta vyplávala z Rostocku.
Predpokladá sa, že podozrivý Ukrajinec medzičasom Poľsko opustil, napísal s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje magazín Der Spiegel.
Ďalší muž a žena - rovnako aj ukrajinskí inštruktori potápaní - boli identifikovaní v rámci nemeckého vyšetrovania sabotáže. Podľa SZ, Die Zeit a ARD na nich ale doteraz nebol vydaný zatykač.
K zodpovednosti sa nikto neprihlásil
Ak sa uvedené informácie potvrdia, bol by to prvý prielom v dlho vedenom vyšetrovaní, poznamenal britský denník Financial Times.
Záhadou podľa agentúry Reuters zostáva, kto stál za výbuchmi, ktoré zničili tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Tie sa po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 stali kontroverzným symbolom závislosti Nemecka od ruského plynu.
Zo sabotáže sa vzájomne obviňujú Rusko a Západ. Všetci svoju účasť popierajú, k zodpovednosti sa doteraz nikto neprihlásil.
Vyšetrovanie, ktoré viedli švédske úrady, našlo stopy výbušnín na viacerých predmetoch získaných z miesta výbuchu. Tým sa potvrdilo, že explózie boli úmyselné.
V januári 2023 uskutočnilo Nemecko raziu na lodi, ktorá podľa neho mohla byť použitá na prepravu výbušnín. Nemci potom OSN oznámili, že podľa ich názoru mohli zariadenia k potrubiu v hĺbke 70 až 80 metrov pripojiť vyškolení potápači, uviedol Reuters.