Nemecko aj Británia dnes ako provokáciu odsúdili utorkovú návštevu dvojice izraelských krajne pravicových ministrov Itamara Ben Gvira a Jicchaka Wasserlaufa na Chrámovej hore.
Podľa Berlína ohrozuje status quo posvätných miest v Jeruzaleme. Uviedla to agentúra Reuters. Už v utorok krok členov izraelskej vlády kritizovali aj ďalšie krajiny a medzinárodné organizácie.
Vedomé provokácie
Pri návšteve ministrov na Chrámovej hore, ktorá patrí k najposvätnejším miestam judaizmu aj islamu, sa časť z niekoľkých tisíc ľudí, ktorí oboch ministrov sprevádzali, začala modliť, čo je ľuďom s iným ako moslimským vyznaním na tomto mieste zakázané.
"Očakávame od izraelskej vlády, že zabráni takýmto vedomým provokáciám. Najmä v súčasnej nanajvýš napätej regionálnej situácii je takéto rozdúchanie nezodpovedné a ďalej zhoršuje bezpečnostnú situáciu, "uviedla nemecká diplomacia.
Londýn sa vyjadril podobne. "Spojené kráľovstvo dôrazne odsudzuje zámerne provokatívnu návštevu ministra Ben Gvira na svätých miestach v Jeruzaleme," uviedol na X minister zahraničia David Lammy.
Na Chrámovej hore, najposvätnejšom mieste judaizmu a treťom najposvätnejšom mieste islamu, panujú striktné pravidlá. Nemoslimskí veriaci tam majú zakázané sa modliť či nosiť predmety pre svoje náboženské obrady. To sa nepáči nacionalistickému ministrovi Ben Gvirovi, ktorý posvätné miesto od vstupu do úradu navštívil už niekoľkokrát.
Status quo
Utorkovú návštevu Chrámovej hory pod taktovkou Ben Gvira odsúdili OSN, Európska únia aj Spojené štáty. Hovorca generálneho tajomníka OSN Farhan Haq povedal, že ide o "zbytočnú provokáciu", ktorá "ničomu nepomáha".
OSN aj americké ministerstvo zahraničia zhodne uviedli, že sa stavia striktne proti akýmkoľvek snahám zmeniť status quo jeruzalemských posvätných miest. Za provokáciu označil návštevu Chrámovej hory tiež šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.
Chrámová hora leží vo východnom Jeruzaleme, ktorého sa Izrael spolu so Západným brehom Jordánu a Pásmom Gazy zmocnil za vojny v roku 1967.
Z Pásma Gazy sa v roku 2005 na základe mierových dohôd stiahol, východný Jeruzalem anektoval a na Západnom brehu, ktorý okupuje, vláda toleruje rozširovanie židovských osád, hoci je to podľa medzinárodného práva nelegálne.