Kosovský premiér Albin Kurti v stredu vyzval na úplné znovuotvorenie mosta v konfliktnom meste Mitrovica a uviedol, že to bude ďalší krok k voľnému pohybu a nikoho to neohrozí. Západné mocnosti sa však obávajú, že by to mohlo zvýšiť napätie. Správa pochádza z agentúry AP.
Most je pre osobnú automobilovú dopravu uzavretý už viac ako desať rokov, pričom menšinoví etnickí Srbi na ňom od roku 2011 opakovane stavajú barikády, pretože tvrdia, že ak by po ňom mohli etnickí Albánci voľne cestovať do svojej časti mesta na severe Kosova, uskutočnili by sa proti nim "etnické čistky".
Rozdelené mesto
Mitrovica je rozdelená na severnú časť s prevahou Srbov a na južnú časť s prevahou etnických Albáncov a obe strany sa zriedkavo miešajú.
Kosovo bolo bývalou srbskou provinciou, kým 78-dňová bombardovacia kampaň NATO v roku 1999 neukončila vojnu medzi srbskými vládnymi silami a etnickými albánskymi separatistami, ktorá si vyžiadala približne 13-tisíc mŕtvych, najmä etnických Albáncov, a vytlačila srbské sily.
Srbsko neuznáva nezávislosť Kosova, ktorá bola vyhlásená v roku 2008.
Most je zatiaľ otvorený pre obchodnú a pešiu dopravu, hoci miestne zastupiteľstvo v Mitrovici minulý rok rozhodlo, že by mal byť plne sprístupnený aj pre osobné vozidlá.
Tento návrh však vyvolal rozpaky západných mocností, ktoré sa obávajú obnovenia medzietnického konfliktu v prípade, že po moste bude voľný pohyb vozidiel. Kurti uviedol, že sloboda pohybu, právny štát a mier a bezpečnosť sú základnými dôvodmi, prečo chce most úplne otvoriť.
Protest proti otvoreniu
"Otvorenie mosta nie je proti nikomu, a už vôbec nie proti našim partnerom," povedal Kurti na zasadnutí vlády. "Kosovo je normálny štát a jeho mosty by mali byť tiež normálne - čo znamená otvorené," dodal.
Most na rieke Ibar rozdeľuje Mitrovicu. Etnickí Srbi minulý týždeň na severe Kosova protestovali proti otvoreniu mosta, ktorý ich podľa nich chráni pred etnickými čistkami. Srbská vláda tiež vyzvala, aby most zostal uzavretý.
Kosovské mierové sily pod vedením NATO, známe ako KFOR, vyzvali Prištinu, aby sa zdržala jednostranných krokov, ktoré "by mohli vyvolať napätie".
Od minuloročných nepokojov v severnej Mitrovici sily KFOR zvýšili svoje počty a vybavenie pozdĺž kosovsko-srbských hraníc vrátane mosta v Mitrovici.
Päť západných mocností - USA, Británia, Francúzsko, Nemecko a Taliansko - minulý týždeň vyzvali Kosovo, aby daný most v súčasnosti neotváralo.
Ministerstvo zahraničných vecí USA uviedlo, že táto skupina, ako aj Únia a NATO, vyzýva kosovskú vládu, aby sa "vrátila k úzkej a konštruktívnej spolupráci so Spojenými štátmi a ďalšími medzinárodnými partnermi".
"Otvorenie mosta pre automobilovú dopravu teraz zvyšuje potenciál násilia a ohrozuje miestne obyvateľstvo, ako aj vojakov KFOR - vrátane Američanov, ktorí pracujú na podpore mieru a bezpečnosti v Kosove," uviedol Washington.
Vzťahy medzi Kosovom a Srbskom sú naďalej napäté a 13 rokov trvajúce normalizačné rozhovory, ktoré sprostredkovala Únia, nedosiahli pokrok, najmä po prestrelke medzi maskovanými srbskými ozbrojencami a kosovskou políciou v septembri minulého roka, pri ktorej zahynuli štyria ľudia.
Európska únia a USA naliehajú na obe strany, aby plnili dohody, ktoré srbský prezident Aleksandar Vučič a Kurti dosiahli vo februári a marci minulého roka.