Prezident palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás chce navštíviť Pásmo Gazy a Jeruzalem na protest proti vojne, ktorú v Gaze vedie Izrael. Povedal to dnes podľa agentúry Reuters v tureckom parlamente.
Ukončenie dlhodobého konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi podľa neho nie je možné, kým sa Izrael nestiahne z okupovaných palestínskych území.
Pozvanie z Turecka
Osemdesiatosemročný Abbás na mimoriadnej schôdzi tureckého parlamentu vystúpil na pozvanie tureckej vlády. V 46-minútovom prejave, ktorému bol prítomný aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, okrem iného obvinil Spojené štáty z predlžovania "katastrofy" tým, že podporujú Izrael a vetujú rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa konfliktu.
Vyzval tiež svetové spoločenstvo, aby Izrael potrestalo za vojnové zločiny a porušenie medzinárodného práva, ktorých sa podľa neho dopúšťa.
Izrael spustil vlani v októbri rozsiahlu ozbrojenú operáciu v Pásme Gazy v reakcii na krvavý útok tam vládnuceho teroristického hnutia Hamas na juhu Izraela. Pri ňom zomrelo okolo 1200 osôb a ďalší boli odvlečení do pásma ako rukojemníci.
V bojoch odvtedy podľa úradov, ktoré v oblasti ovláda Hamas zomrelo vyše 40-tisíc Palestínčanov. Medzinárodné organizácie opakovane upozorňujú na ťažkú humanitárnu situáciu, ktorá v Pásme Gazy v dôsledku pokračujúcich vojen panuje.
Cesta do Gazy
"Rozhodol som sa, že sa spolu s členmi palestínskej samosprávy vydám do Pásma Gazy. Vynaložím všetko úsilie, aby sme boli všetci s naším ľuďom a zastavili túto barbarskú agresiu, aj keby nás to malo stáť život, "vyhlásil tiež Abbás, ktorého tureckí poslanci opakovane ocenili potleskom.
Palestínska samospráva, na čele ktorej Stojí Abbás, vykonáva v častiach Západného brehu obmedzenú samosprávu. Pásmo Gazy, v ktorom vo veľmi zložitých podmienkach žije na 2,3 milióna Palestínčanov, má od roku 2007 pod kontrolou Hamas.
Turecko, ktoré je jedným z najdôležitejších podporovateľov Hamasu, postup Izraela tvrdo kritizuje a pozastavilo s ním všetok obchod. K Medzinárodnému súdnemu dvoru navyše podalo žiadosť, aby sa mohlo pridať k obvineniu Juhoafrickej republiky, podľa ktorej sa Izrael dopúšťa genocídy.
Palestínčania chcú, aby ich budúci štát vnikol na Západnom brehu, vo východnom Jeruzaleme a v Pásme Gazy. Izrael ale východný Jeruzalem anektoval a Západný breh v rozpore s medzinárodným právom desiatky rokov okupuje.