Francúzsko nemá ani viac ako mesiac po parlamentných voľbách novú vládu. Nezvyčajná situácia vznikla kvôli nejednoznačnému rozloženiu síl v Národnom zhromaždení po voľbách aj politickému pokoju zbraní, ktorý vyhlásil prezident Emmanuel Macron pri príležitosti olympijských hier v Paríži.
Ľavicový Nový ľudový front už v júli navrhol na funkciu premiérky málo známu úradníčku parížskej radnice Lucie Castetsovú, ktorá začala obchádzať krajinu. Ani ona sa však nemôže spoľahnúť na väčšinu hlasov v dolnej komore parlamentu.
Kto bude vládnuť
Prezident Macron, ktorý podľa svojho uváženia vymenuje nového premiéra, vyhlásil počas olympijských hier "politické prímerie". Hry skončili v nedeľu, prezident však zatiaľ nedal nijako najavo, kedy a koho vymenuje na čelo vlády.
O post premiéra sa hlási Nový ľudový front. Táto ľavicová koalícia získala najviac mandátov v parlamentných voľbách, ktoré sa konali v dvoch kolách na prelome júna a júla. Ani ľavicové strany však nemajú v Národnom zhromaždení väčšinu a niekoľko týždňov sa nedokázali zhodnúť na spoločnom kandidátovi na premiéra.
Voľba nakoniec padla na riaditeľku jedného z odborov na parížskej radnici a spolupracovníčku socialistickej starostky Anne Hidalgovej. Mimo parížske komunálne kruhy bola však Castetsová málo známa.
Kandidátka na premiérku využila olympijské politické pauzy na stretávanie sa s voličmi po celom Francúzsku.
Snaha o vylúčenie extrémistických strán
Podľa francúzskej tlače sa však nezdá, že by Macron bol pripravený ľavicovému bloku vyhovieť a Castetsovú vymenovať. Časť politikov, ktorí majú k prezidentovi blízko, sa snaží o širokú dohodu strán, z ktorej by boli vylúčené extrémy – krajne pravicové Národné združenie a jeho spojenci a krajne ľavicová strana Nepodrobené Francúzsko, ktorá je súčasťou Nového ľudového frontu.
Stanica BFM TV tento týždeň informovala o liste končiaceho premiéra Gabriela Attala, ktorý ponúkol šéfom parlamentných klubov mimo vyššie uvedenej strany "akčnú dohodu pre Francúzov". Tá by sa týkala šiestich oblastí, od posilnenia francúzskeho hospodárstva až po obnovu politických inštitúcií, o ktorých chcú prezidentské strany viesť dialóg s ďalšími klubmi umiernenej pravice a ľavice.
Kto by mohol byť premiérom
Medzi možnými kandidátmi na premiéra, o ktorých špekulujú francúzske médiá, sú bývalí ministri Xavier Bertrand a Bernard Cazeneuve. Bertrand má podľa stanice BFM TV mnoho podporovateľov medzi spolupracovníkmi prezidenta Macrona. Jeho kritici však poukazujú na to, že je predstaviteľom malej a oslabenej pravicovej strany Republikáni.
Cazeneuve bol ministrom vnútra počas vlád socialistického prezidenta Françoisa Hollanda. Svoju domovskú Socialistickú stranu ale opustil, pretože nesúhlasil s koalíciou s Nepodrobeným Francúzskom.
Všetky karty má teraz v ruke Macron. Vo výbere premiéra má z hľadiska ústavy značnú voľnosť. Premiéra ani vládu parlament neschvaľuje, môže mu však vyjadriť nedôveru. Prezident navyše do budúceho júna nemôže parlament rozpustiť a vyvolať nové voľby.