Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) dnes zvýšilo stupeň ostražitosti kvôli nebezpečenstvu šírenia vírusového ochorenia mpox (predtým opičie kiahne) z nízkeho na mierny.
Agentúra Európskej únie vyzvala krajiny, aby udržiavali vysokú úroveň povedomia o chorobe medzi cestovateľmi, ktorí navštevujú zasiahnuté oblasti, uviedla agentúra Reuters.
Šéfka ECDC Pamela Rendiová-Wagnerová dnes povedala rakúskej rozhlasovej stanici Ö1, že agentúra počíta s "viac sporadickými prípadmi" mpox aj v Európe.
Prvý prípad mimo Afriky
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila tento týždeň najvyšší stupeň varovania po tom, čo bol identifikovaný nový variant vírusu mpox. Prípad výskytu nákazy týmto novým variantom oznámilo vo štvrtok Švédsko, kde išlo o prvý takýto prípad mimo Afriky.
Už v utorok Africká únia vyhlásila najvyšší stupeň ohrozenia verejného zdravia na celom kontinente. Najpostihnutejšou africkou krajinou je Kongo. Aj pakistanské úrady oznámili, že zachytili troch pacientov s podozrením na vírusové ochorenie mpox. Jeden prípad sa potvrdil, nejde však o nový variant choroby mpox.
ECDC dnes uviedlo, že teraz vníma riziko pre širšiu populáciu a cestovateľov ako mierne. Dodalo, že pravdepodobnosť trvalého prenášania do Európy je veľmi nízka za predpokladu, že importované prípady budú rýchlo diagnostikované a budú zavedené kontrolné opatrenia.
Viac dovezených prípadov
Súčasné prepuknutie nákazy v Kongu začalo šírením endemického kmeňa. Vyskytol sa však nový variant označovaný ako Clade I, ktorý sa podľa všetkého šíri ľahšie pri bežnom tesnom kontakte vrátane sexuálneho.
"Vzhľadom na úzke prepojenie medzi Európou a Afrikou musíme byť pripravení na viac dovezených prípadov Clade I," upozornila Rendiová-Wagnerová. ECDC odporučila európskym zdravotníckym úradom, aby naplánovali a pripravili rýchle odhaľovanie prípadov nového variantu mpox, ktoré by sa mohli dostať do Európy.
Pandémia podobná koronavírusu teraz nehrozí
Stanici Ö1 Rendiová-Wagnerová povedala, že ECDC počíta s ďalšími sporadickými prípadmi mpox v Európe. Nebezpečenstvo, že nastane situácia ako pri koronavírusovej pandémii, ale teraz podľa nej v Európe nehrozí.
Afrika však potrebuje podporu, dodala bývalá šéfka rakúskych sociálnych demokratov (SPÖ).
Mpox spôsobuje príznaky podobné chrípke a hnisavé vyrážky. Väčšinou je priebeh choroby mierny, ale v zriedkavých prípadoch môže byť aj smrteľná.
Mpox sa prenáša zo zvierat na človeka, ale aj tesným fyzickým kontaktom s osobou nakazenou vírusom. Od januára 2022 sa v 16 afrických krajinách objavilo 38 465 prípadov mpoxu a 1456 nakazených zomrelo. Tento rok je prípadov v porovnaní s minulým rokom o 160 percent viac.
Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.