Dvojdňové vyjednávanie o prímerí v Pásme Gazy konečnú podobu dohody neprinieslo. Vyjednávači budú v najbližších dňoch pokračovať v práci na detailoch návrhu, uviedli dnes Katar, Spojené štáty a Egypt v spoločnom vyhlásení.
Podľa agentúry Reuters tiež poznamenali, že sa vysokí predstavitelia dotknutých strán znovu stretnú do konca budúceho týždňa v nádeji, že dosiahnu dohodu. Vojna v Gaze medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas trvá už vyše desať mesiacov.
Odstránenie nezhôd
Vyhlásenie trojice krajín, ktoré sa snažia sprostredkovať dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov odvlečených z Izraela, tiež konštatuje, že USA dnes predložili návrh, ktorý odstraňuje zostávajúce nezhody a je v súlade so zásadami, ktoré vo svojom pláne z konca mája stanovil americký prezident Joe Biden. Očakáva sa, že Biden dnes bude hovoriť s katarskými aj egyptskými predstaviteľmi, napísal server Axios.
Do regiónu zamieri aj americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý by sa podľa izraelských zdrojov agentúry Reuters mal v pondelok stretnúť s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Zatiaľ nie je jasné, ako konkrétne najnovší návrh prímeria vyzerá. Izraelská delegácia dnes Katar po dvojdňovom rokovaní opustí. Hamas sa tentoraz rokovaní nezúčastnil, ale bol o ňom informovaný.
Vedenie Hamasu výsledky rokovaní dostalo, "nové podmienky" Izraela načrtnuté v Dauhe ale odmietlo, napísala s odvolaním sa na svoje zdroje agentúra AFP. Podmienky podľa jedného anonymného predstaviteľa Hamasu zahŕňajú okrem iného udržiavanie síl v Pásme Gazy pozdĺž hraníc s Egyptom.
Stiahnutie izraelských jednotiek
"Neprijmeme nič menšie ako úplné prímerie, úplné stiahnutie izraelských jednotiek z Pásma Gazy a návrat vysídlencov a dohodu o výmene rukojemníkov za zajatcov," povedal AFP tento anonymný zdroj.
Agentúra DPA s odvolaním sa na jedného z predstaviteľov Hamasu píše, že rokovania o prímerí by podľa palestínskeho hnutia mali stáť na ukončení vojny. Súčasný návrh navyše podľa neho nevychádza zo všetkých zásad, ktoré predtým predložil Biden.
Izrael sa zatiaľ k poslednému kolu rozhovorov nevyjadril.
Bidenov návrh predpokladá tri etapy. Po zastavení bojov a prepustení časti rukojemníkov držaných Hamasom za palestínskych väzňov sa má izraelská armáda stiahnuť z obývaných oblastí Gazy a umožniť palestínskym civilistom návrat domov.
Táto fáza by mala trvať šesť týždňov. Zvyšných rukojemníkov majú prepustiť v druhej fáze, keď tiež majú byť trvalo ukončené boje a izraelská armáda sa má úplne stiahnuť z Pásma Gazy. Posledná fáza počíta s obnovou zničeného palestínskeho územia.
Vojna v Gaze sa začala vlani 7. októbra po teroristickom útoku Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojencov na Izrael. Zomrelo pri ňom na 1200 ľudí, prevažne civilistov, a ďalších 251 bolo unesených do Gazy.
V úzkom pobrežnom páse, kde na území menšom ako Praha žije 2,3 milióna Palestínčanov, odvtedy podľa údajov Hamasu zahynulo vyše 40.000 ľudí, tiež prevažne civilistov. Veľká väčšina obyvateľov musela opustiť svoje domovy a prežíva vo veľmi ťažkých podmienkach.