Americký prezident Joe Biden v marci schválil prísne tajný strategický jadrový plán, ktorý s ohľadom na rozširovanie čínskeho jadrového arzenálu preorientováva americkú stratégiu na odstrašenie Pekingu, napísal americký denník The New York Times (NYT).
Biely dom neoznámil, že Biden schválil revidovanú jadrovú stratégiu. Podľa NYT sa očakáva, že odtajnené oznámenie o revízii bude Kongresu zaslané pred Bidenovým odchodom z funkcie.
Aktualizovaná stratégia podľa denníka prvýkrát pripravuje USA na možnosť koordinovaných jadrových hrozieb zo strany Číny, Ruska a Severnej Kórey. Dokument býva aktualizovaný zhruba každé štyri roky a podľa denníka podlieha tak vysokému stupňu utajenia, že neexistuje v digitálnej podobe, ale iba v tlačenej verzii, ktorú má k dispozícii len niekoľko vysoko postavených bezpečnostných činiteľov a predstaviteľov ministerstva obrany.
Úpravu stratégie podľa NYT v nedávnych prejavoch naznačili dvaja vysoko postavení predstavitelia Bidenovej administratívy. Jednalo sa však o veľmi strohé vyhlásenia.
"Prezident nedávno vydal aktualizované pokyny na použitie jadrových zbraní, ktoré počítajú s viacerými jadrovými protivníkmi," povedal Vipin Narang, odborník na jadrové zbrane z Massachusettského technického inštitútu (MIT), ktorý pôsobil v Pentagone, kým sa vrátil na akademickú pôdu. Dodal, že dokument počíta s tým, že Čína výrazne rozširuje svoj jadrový arzenál.
Na dokument, ktorý prvýkrát podrobne skúma, či sú Spojené štáty pripravené reagovať na jadrové krízy, ktoré vypuknú súčasne alebo postupne, kombináciou jadrových a nejadrových zbraní, sa odvolával aj Pranay Vaddi z americkej Národnej bezpečnostnej rady. Podľa neho sa stratégia zameriava "na potrebu súčasne odstrašiť Rusko, Čínu a Severnú Kóreu".
V minulosti sa pravdepodobnosť, že by protivníci USA dokázali koordinovať jadrové hrozby a prekonať tak americký jadrový arzenál, zdala byť mizivá. Vznikajúce partnerstvo medzi Ruskom a Čínou a konvenčné zbrane, ktoré Severná Kórea a Irán poskytujú Rusku pre vojnu na Ukrajine, však zásadne zmenili pohľad Washingtonu. Rusko a Čína už spoločne vykonávajú vojenské cvičenia a americké spravodajské služby sa snažia zistiť, či Rusko nepomáha KĽDR a Iránu v ich raketových programoch.
Nový dokument naznačuje, že budúci prezident či prezidentka USA, bude čeliť zmenenému a oveľa nestabilnejšiemu jadrovému prostrediu, než aké existovalo pred iba tromi rokmi, píše NYT. Denník v tejto súvislosti zároveň pripomína, že ruský prezident Vladimír Putin sa opakovane vyhrážal použitím jadrových zbraní v súvislosti s vojnou na Ukrajine.