Ukrajinský parlament ratifikoval Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC), na základe ktorého tribunál vznikol. S odvolaním sa na poslanca Jaroslava Železňaka to dnes napísal portál Jevropejska pravda, podľa ktorého schválenie štatútu bude znamenať vstup Ukrajiny na Medzinárodný trestný súd.
Návrh zákona Najvyššej rade pred pár dňami predložil prezident Volodymyr Zelenskyj. Dokument podľa agentúr Ukrinform a Unian stanovuje, že krajina počas siedmich rokov po ratifikácii nebude uznávať jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu, ak sa bude záležitosť týkať ukrajinských občanov.
V súčasnosti nie je jasné, ako presne bude toto pravidlo fungovať, keďže Ukrajina už ICC udelila právo vyšetrovať zločiny spáchané na ukrajinskom území, poznamenala Jevropejská pravda.
Za prijatie zákona o ratifikácii Rímskeho štatútu zdvihlo ruku 281 poslancov, uviedol Železňak, ktorý zverejnil tiež snímku výsledkov hlasovania. Z neho vyplýva, že proti bol jeden zákonodarca, 22 sa zdržalo a 24 nehlasovalo.
Ukrajina podpísala Rímsky štatút už v roku 2000, píše Jevropejska pravda. Jedným z dôvodov, prečo ho doteraz neratifikovala, bola podľa portálu obava, že by Medzinárodný trestný súd mohol stíhať ukrajinských občanov.
Rímsky štatút doteraz prijalo 124 krajín. Jurisdikciu ICC naopak neuznáva napríklad Rusko, Spojené štáty alebo Čína. Ukrajina zatiaľ tiež nie je jeho členom, ale udelila súdu právomoc stíhať zločiny spáchané na jej území, čím de facto uznala jeho jurisdikciu, napísal predtým portál The Kyiv Independent.
Ukrajina sa už tretím rokom bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii. ICC odvtedy vydal zatykače okrem iného na bývalého ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova kvôli obvineniu zo spáchania vojnových zločinov, ako sú útoky na civilné ciele počas ruskej vojny proti Ukrajine.
Vlani vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Mariju Ľvovovú-Bělovovú kvôli podozreniu z nezákonného odvlečenia ukrajinských detí do Ruska.