Podľa šéfa diplomatickej služby EÚ je teraz cieľom Európskej únie vycvičiť 60-tisíc ukrajinských vojakov, s ministrami obrany chce však rokovať o navýšení tohto počtu. Josep Borrell to dnes vyhlásil v Bruseli pred začatím neformálneho rokovania ministrov obrany EÚ. Česko na schôdzke zastupuje námestník ministerky Daniel Blažkovec.
"Najdôležitejšou témou dnešného rokovania je vojenská podpora Ukrajine. Budeme diskutovať o navýšení kapacít pre tréning vojakov aj o tom, ako zlepšiť koordináciu," povedal Borrell novinárom s tým, že so situáciou brániacej sa krajiny ministrami zoznámi ich ukrajinský náprotivok Rustom Umerov.
Podľa Borrella bolo v posledných dňoch jasne vidieť, že chce ruský prezident Vladimír Putin uvrhnúť Ukrajinu "do tmy a zimy" zničením všetkej energetickej infraštruktúry. "Ukrajina sa môže úspešne brániť len keď má našu podporu," dodal Borrell, ktorého vo funkcii tento rok na jeseň nahradí niekdajšia estónska premiérka Kaja Kallasová.
Program vojenskej asistenčnej misie Európskej únie na Ukrajine EÚ začala na jeseň roku 2022, výcvik ukrajinských vojakov sa zatiaľ konal na území členských štátov EÚ, v Poľsku, v Nemecku, v Británii, ale aj v Českej republike. Učili sa techniky pozemného boja, odmínovania, boj proti jadrovým, rádiologickým, biologickým a chemickým hrozbám alebo údržbu techniky.
Podľa pozorovateľov by pre mnoho krajín bolo prirodzeným pokračovaním programu to, aby výcvik prebiehal aj priamo na Ukrajine, bolo by to logisticky jednoduchšie a prinieslo by to tiež výraznú časovú úsporu.