Severokórejskí stolní tenisti a olympionici Kim Kum-jong a Ri Čong-sik sú po návrate z Paríža pod prísnym ideologickým dohľadom.
Hrozí im trest za to, že sa na stupňoch víťazov v Paríži po turnaji zmiešaných dvojíc fotili so športovcami zo znepriatelenej strany polostrova. Snímka získala státisíce lajkov a časopis People ju označil za jeden z desiatich najlepších športových momentov olympiády v Paríži.
Olympijské ideály
Jednou z najslávnejších snímok z nedávno skončenej parížskej olympiády bolo selfie, ktoré si zaobstarali medailisti z oboch strán rozdeleného Kórejského polostrova. Tá bola krátko po finále zverejnená na oficiálnej stránke hier na Instagrame a získala státisíce lajkov, píše denník The Guardian.
Selfie, ktoré obletelo celý svet a potešilo mnoho priaznivcov nielen tohto športu, však môže mať politickú dohru. Priviedol totiž severokórejské duo do politických problémov. Kim Kum-jong a Ri Čong-sik sú údajne teraz pod ideologickým dohľadom a môžu byť potrestaní, pokiaľ sami svoje nevhodné správanie neskritizujú.
Denník Daily NK, internetová stránka zameraná na Severnú Kóreu a sídliaca v Soule, citoval vysoko postavený zdroj z Pchjongjangu, podľa ktorého športovci a členovia Severokórejského olympijského výboru od svojho návratu do vlasti v polovici augusta prechádzajú mesačnou previerkou. To je údajne štandardný postup pre športovcov, ktorí boli vystavení životu mimo komunistického štátu.
Webové stránky tiež informovali, že športovci sa momentálne nesmú stýkať so svojimi kolegami. Kritika zo strany vedenia štátu sa na športovcov zniesla po tom, čo správa predložená úradníkom zdôraznila, že sa usmievali, keď pózovali vedľa Juhokórejcov. Krajinu režim označil za svojho nepriateľa číslo jeden.
Sebereflexia nutná
Slávne olympijské selfie vzniklo v čase zvýšeného napätia medzi oboma Kóreami. Ich vzájomný konflikt z rokov 1950 – 53 síce skončil prímerím, ale nie mierovou zmluvou. Severokórejská strana nedávno protestovala proti spoločným vojenským cvičeniam za účasti juhokórejských, amerických a japonských síl, rastúca spolupráca medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom zase vyvolala znepokojenie na Západe.
Nie je jasné, aké sankcie, pokiaľ vôbec nejaké, môžu stolným tenistom teraz hroziť. Podľa denníka Korea Times záleží na tom, ako veľmi budú obaja olympionici ľutovať to, že v Paríži na chvíľu prestali byť ostražití.
„Severokórejskí športovci, ktorí sa vracajú z medzinárodných súťaží, obvykle prechádzajú trojstupňovou ideologickou previerkou, ktorá spravidla končí sebareflexiou všetkých členov tímu. Pri nej majú kritizovať správanie svojich spoluhráčov a tiež sa zamyslieť nad vlastnými činmi,“ uviedol denník Korea Times.
Denník tiež citoval zdroj, podľa ktorého prejavy úprimnej ľútosti môžu severokórejských športovcov ušetriť politických alebo správnych trestov, ktorých povaha nie je jasná.
Organizácia Human Rights Watch k správe uviedla, že tieto informácie ukazujú snahu severokórejskej vlády kontrolovať správanie za hranicami krajiny.
„Medzinárodný olympijský výbor má povinnosť chrániť športovcov pred všetkými formami sankcií a zneužívania, ako je stanovené v Olympijskej charte,“ uviedol vo vyhlásení.
„Severokórejskí športovci by sa nemali obávať akejkoľvek odplaty za svoje činy na hrách, a to ani v prípade, že ich činy stelesňujú hodnoty rešpektu a priateľstva, na ktorých je olympijské hnutie postavené,“ hovorí Charta.
Zatiaľ čo Kim a Ri získali striebornú medailu, ostatní športovci boli údajne potrestaní za nedostatočné výkony, uzatvára britský denník.