Predstavitelia teroristickej organizácie Hamas a Izraela si aj dnes navzájom predhadzovali vinu za zatiaľ neúspešné rokovania o prímerí a prepustení rukojemníkov.
Izrael a Spojené štáty tvrdia, že za situáciu môže Hamas, ktorého vysoký predstaviteľ Chalíl Hajja to odmietol, píše agentúra AP. Izrael a USA sa však líšia v hodnotení rokovaní.
Dohoda nie je na obzore
Kým americký veľvyslanec v Jeruzaleme Jack Law dnes povedal, že rokovania pokročili, izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa domnieva, že dohoda nie je na obzore. Dnes za uzavretie dohody demonštrovalo v Tel Avive niekoľko tisíc ľudí.
Predstaviteľ Hamasu Hajjá povedal, že jeho organizácia trvá na odchode Izraela z celého územia Pásma Gazy. Hamas podľa jeho dnešného vyhlásenia "neumožní žiadnu dohodu, ktorá by dodala legitimitu izraelskej prítomnosti v akejkoľvek časti Pásma Gazy".
Hajja sa domnieva, že Netanjahu úmyselne podkopáva snahy o dosiahnutie dohody a vyzval USA a ďalšie štáty, aby zvýšili tlak na Izrael, píše agentúra AP.
Izraelský premiér Netanjahu v stredu povedal, že Izrael sa odmieta úplne stiahnuť počas prvej fázy prímeria z prihraničnej oblasti medzi Pásmom Gazy a Egyptom.
V dnešnom vysielaní stanice Fox News znovu kritizoval Hamas za to, že odmieta robiť ústupky. Podľa Netanjahua sú nepresné informácie, že sa vyjednávači blížia k dohode. "Bohužiaľ neuzatvárame žiadnu dohodu," uviedol izraelský premiér.
Demonštrácie pokračujú
Americký veľvyslanec v Izraeli Law dnes pri vstúpení na verejnosť uviedol, že rokovania zaznamenali pokrok, uviedol portál The Times of Israel.
"Rokovania sa dostali k najzložitejším otázkam, z ktorých niektoré nie sú objektom väčšinovej verejnej diskusie," uviedol diplomat. Naznačil tým, že jedinou spornou otázkou nie je len izraelská prítomnosť na hranici medzi Pásmom Gazy a Egyptom. Podľa neho sa rokovania vedú iba o prvej fáze prímeria, ktorá by mala trvať 42 dní.
Tisíce ľudí dnes znova demonštrovali v Tel Avive a žiadali rýchle uzavretie dohody vedúcej k prepusteniu rukojemníkov. Demonštranti sa zhromaždili pred sídlom izraelskej armády, kam priniesli 27 maket rakvie, ktoré pripomínali rovnaký počet v zajatí zabitých rukojemníkov.
"Sme všetci rukojemníki tejto krvavej vlády," skandovali demonštranti podľa portálu The Times of Israel. Protesty proti vláde a za uzavretie dohody zosilneli po tom, ako cez víkend izraelskí vojaci našli telá šiestich unesených ľudí. Ich väzni z Hamasu ich zrejme pozabíjali len krátko príchodom izraelských síl.
Nepriame rokovania medzi Izraelom a Hamásom sprostredkúvajú USA, Katar a Egypt. Po týždňovom prímerí z konca novembra sa už žiadne ďalšie úplné prerušenie bojov v Pásme Gazy nepodarilo dojednať.