Spojené štáty v nedeľu uistili, že podporujú venezuelského opozičného kandidáta Edmunda Gonzáleza Urrutiu, ktorý zo svojej vlasti po voľbách utiekol a požiadal o azyl v Španielsku. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyhlásil, že González Urrutia "zostáva najlepšou nádejou pre demokraciu" vo Venezuele, informovala agentúra AFP.
"Jeho odchod z Venezuely je priamym dôsledkom protidemokratických opatrení, ktoré (prezident) Nicolás Maduro zaviedol voči svojim krajanom," napísal Blinken na sociálnej sieti X.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell predtým apeloval na venezuelské úrady, aby skončili s útlakom opozičných lídrov a prepustili všetkých politických väzňov. Španielsky premiér Pedro Sánchez zase označil Gonzáleza Urrutiu za "hrdinu, ktorého Španielsko neopustí" a udelí mu azyl.
Venezuelské úrady naklonené vláde vyhlásili za víťaza prezidentských volieb z konca júla súčasného prezidenta Madura. Opozícia voľby považuje za zmanipulované a tvrdí, že má dôkazy o tom, že s pohodlným náskokom zvíťazil jej kandidát González Urrutia.
Venezuelský súd po voľbách vydal na Gonzáleza Urrutiu zatykač za to, že sa vyhlasuje za právoplatného víťaza volieb. Pred odchodom z krajiny sa mesiac skrýval a trikrát po sebe ignoroval predvolanie na prokuratúru s odôvodnením, že by mu hrozilo väzenie.
González Urrutia je bývalý diplomat, ktorý na poslednú chvíľu nahradil ako opozičný volebný kandidát Maríu Corinu Machadovú. Tej úrady znemožnili kandidovať pre obvinenia, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za vykonštruované. Machadová sa od volieb skrýva.
Viaceré krajiny vrátane Spojených štátov, Európskej únie aj štátov Latinskej Ameriky odmietli uznať Madura za víťaza bez toho, aby Venezuela poskytla podrobné výsledky hlasovania.