Senegalský prezident Bassirou Diomaya Faye dnes rozpustil parlament ovládaný opozíciou, a necelých šesť mesiacov po svojom zvolení tak otvoril cestu k predčasným parlamentným voľbám, ktoré vyhlásil na 17. novembra. Informujú o tom svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na večerný prejav prezidenta.
Dnes uplynuli práve dva roky od zriadenia parlamentu, čo je minimálny čas, ktorý musí na základe ústavy tejto západoafrickej krajiny uplynúť pred vyhlásením nových volieb, poznamenala agentúra Reuters. Nové voľby sa potom musia konať do 90 dní.
"Rozpúšťam národné zhromaždenie, aby som požiadal zvrchovaný ľud o inštitucionálne prostriedky na uskutočnenie systémovej transformácie, ktorú som sľúbil vykonať," povedal Faye v krátkom prejave, v ktorom oznámil tiež dátum nových volieb.
Podľa analytikov má Fayeho politická strana PASTEF vzhľadom na prezidentovu popularitu a výrazné víťazstvo v marcových voľbách značnú šancu zabezpečiť si parlamentnú väčšinu.
Faye sa vo svojich 44 rokoch stal najmladším prezidentom v histórii Senegalu. Len necelé dva týždne pred voľbami bol na základe prezidentskej amnestie spolu s vtedajším lídrom opozície Ousmanom Sonkom prepustený na slobodu po niekoľkých mesiacoch strávených vo väzbe.
Počas prezidentskej kampane Faye sľuboval rozsiahle ekonomické reformy pre zlepšenie životnej úrovne obyčajných Senegalcov, vrátane boja proti korupcii, revízie povolení na rybolov pre zahraničné spoločnosti či zabezpečenia väčšieho podielu z prírodných zdrojov krajiny pre jej obyvateľov. Bol zvolený so ziskom 54 percent hlasov. Po takmer šiestich mesiacoch vo funkcii sa mu však zatiaľ nedarí svoje sľuby naplniť, píše agentúra AP.
Faye a Sonko, ktorý pomohol Fayemu k víťazstvu a ktorého prezident po svojom zvolení vymenoval za premiéra, to kladú za vinu parlamentu. Ich politická strana PASTEF nemá v snemovni väčšinu, čo podľa Fayeho bráni realizácii sľúbených reforiem.