Zakladateľ a čestný predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Bidzina Ivanišvili sa chce osetskému ľudu ospravedlniť za vojnu s Ruskom z roku 2008. Táto vojna viedla k tomu, že Moskva uznala Južné Osetsko a ďalší odštiepenecký región - Abcházsko - ako samostatné štáty. Väčšina krajín sveta tieto regióny naďalej uznáva ako súčasť gruzínskeho územia, uviedla agentúra Reuters.
Miliardár a expremiér Ivanišvili je lídrom kandidátnej listy vládnej strany Gruzínsky sen pre parlamentné voľby vypísané na 26. októbra.
Na predvolenom zhromaždení v meste Gori, ktoré bolo počas vojny v roku 2008 krátko okupované Ruskom, Ivanišvili vyhlásil, že vojnu v roku 2008 rozpútal "zločinecký režim" bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho "na príkaz cudzích mocností".
Ivanišvili avizoval, že "hneď po voľbách 26. októbra tí, ktorí podnecovali vojnu, budú čeliť spravodlivosti". Dodal, že Gruzínci sa potom za vojnu v Južnom Osetsku "ospravedlnia".
Vyjadril presvedčenie, že "bratovražedná konfrontácia, ktorú nepriatelia Gruzínska rozpútali proti našim národom, sa skončí historickým vzájomným odpustením a úprimným zmierením".
Saakašvili si momentálne odpykáva šesťročný trest odňatia slobody za zneužívanie moci, preto sa k Ivanišviliho obvineniam nemohol okamžite vyjadriť.
Saakašvilim založená - momentálne opozičná - strana Zjednotené národné hnutie (UNM) označila Ivanišviliho vyhlásenie za zradu a hanbu pre celý gruzínsky národ. Dodala, že expremiérove výroky slúžia len záujmom Ruska.
Agentúra Reuters pripomenula, že v septembri 2009 boli zverejnené výsledky nezávislej vyšetrovacej komisie EÚ, podľa ktorej vojnu v roku 2008 vyvolalo Gruzínsko, ale Rusko prispelo k eskalácii tohto konfliktu.
Ivanišvili v Gori zopakoval, že Gruzínsky sen potrebuje ústavnú väčšinu v parlamente, aby presadil pozmeňujúce a doplňujúce návrhy súvisiace s územnou celistvosťou.
Spomenul aj "správny postoj" svojej strany k Rusku. Pripomenul, že pred 12 rokmi zdôrazňoval, že európska integrácia je pre Gruzínsko strategickou voľbou, pričom však upozorňoval, že "susedov sme si nemohli vybrať, a preto sme súbežne s európskou integráciou museli prijať zásadový, ale správny postoj k Rusku". Uviedol, že vláde pod vedením Gruzínskeho sna sa podarilo gruzínske výrobky vrátiť na ruský trh a "zároveň dobyť nové trhy".
Južné Osetsko sa od Gruzínska odtrhlo v dôsledku vojny v rokoch 1991-92. Etnicky gruzínske obyvateľstvo bolo odtiaľ vyhnané. Väčšina ľudí, ktorí teraz žijú v Južnom Osetsku, je etnicky odlišná od Gruzíncov, pričom tvrdia, že za sovietskej vlády boli Gruzínskom pohltení proti svojej vôli.