Na snímke europoslankyňa Ľubica Karvašová (PS) počas ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

EÚ pomáha členským krajinám zasiahnutým živelnými katastrofami, tvrdí euroslankyňa Karvašová

16.09.2024, 14:31
Autor:
TASRTASR
  • Štrukturálne fondy Európskej únie sú určené na investície do rozvoja regiónov.
  • Na sanáciu škôd po katastrofách má Únia vlastné nástroje.

Európska únia finančne pomáha členským krajinám, ktoré sú zasiahnuté prírodnými katastrofami. Využíva na to Fond solidarity a Nástroj EÚ pre civilnú ochranu.

V súvislosti so súčasnými ničivými povodňami to v pondelok uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Ľubica Karvašová (PS/RE).

Fond solidarity

Bývalá slovenská diplomatka je členkou Výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj. Pripomenula, že Fond solidarity vznikol v roku 2002 ako reakcia na povodne v strednej Európe, aj na Slovensku.

Odvtedy členským krajinám poskytol vyše deväť miliárd eur na odstraňovanie následkov prírodných katastrof.

image

Pri povodniach sa dajú využiť aj európske peniaze, vraví Raši. Má to však jednu podmienku

Upozornila, že záplavy ešte nedosiahli svoj vrchol a preto je predčasné bilancovať škody. Systém odškodňovania funguje podľa jej slov tak, že vláda zasiahnutej členskej krajiny, keď pozná rozsah škôd, podáva žiadosť Európskej komisii.

Európska komisia zohľadní prípustnosť požiadavky a pripraví návrh na sumu odškodného, ktorú musí odobriť cez Výbor pre regionálny rozvoj europarlament.

Suma odškodného pre Slovensko

"V prípade Slovenska by škody museli dosiahnuť okolo 600 miliónov eur, aby sme o takýto príspevok mohli žiadať. Sú možnosti aj zúženia žiadosti na konkrétny región, ktorý je ťažko postihnutý Pre Bratislavský samosprávny kraj by to bolo okolo 450 miliónov eur škôd a pre Trnavský kraj 180 miliónov eur," vysvetlila Karvašová.

image

Povodne na Slovensku: Devín je odrezaný, Dunaj presiahol v Bratislave deväť metrov a stúpa (online)

Dodala, že ak by škody spôsobené povodňami na Slovensku presiahli tieto sumy, je vhodné požiadať o pomoc EÚ.

"Je to spôsob, keď vieme ukázať, že Únia je tu aj v tých najťažších chvíľach pre nás," uviedla. Dodala, že minulý týždeň Európsky parlament schválil žiadosť o viac ako miliardu eur ako odškodné po vlaňajších záplavách v štyroch členských krajinách.

Eurofondy nie sú na krízové situácie

Karvašová upozornila, že tento proces trvá istý čas, kým sa vyčíslia škody a schváli samotná pomoc. Dodala, že využívanie eurofondov, ktoré majú členské krajiny k dispozícii, nie je určené na krízové situácie a odškodňovanie škôd po prírodných katastrofách.

Štrukturálne fondy EÚ sú určené na investície do rozvoja regiónov, na sanáciu škôd po katastrofách má EÚ vlastné nástroje.

Europoslankyňa vyjadrila nádej, že do budúcnosti by EÚ mohla tento nástroj pomoci nastaviť tak, aby sa oň mohli uchádzať aj priamo regionálne samosprávy.

To by podľa nej podporilo tiež cezhraničnú spoluprácu medzi slovenskými, rakúskymi a českými regiónmi pri infraštruktúre v okolí Dunaja.

01 - Modified: 2025-12-31 19:47:55 - Feat.: - Title: Srbsko sa chváli najstabilnejšou ekonomikou v regióne. Premiér však hovorí o probléme, ktorý brzdí vstup do EÚ 02 - Modified: 2025-12-30 18:30:00 - Feat.: - Title: AI vlak, ktorý nám uteká 03 - Modified: 2025-12-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Dlhoročný šéf Dusla pre HN: Nechcem byť ten, kto túto firmu zlikviduje. Na tom sa podieľať nebudem 04 - Modified: 2025-12-26 09:07:15 - Feat.: - Title: Paríž a Berlín sú aj v krízových časoch motormi EÚ. Chcú posilniť pozíciu Európy na geopolitickej šachovnici 05 - Modified: 2025-12-24 19:19:16 - Feat.: - Title: Merz sa prepočítal, Macron ho vyšachoval. Motor Európy sa zadrháva, tvrdí analytik
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. január 2026 02:55