V indickom zväzovom teritóriu Džammú a Kašmír sa v stredu konajú prvé voľby za uplynulých desať rokov. Himalájska oblasť sa dlhodobo potýka s násilím militantov. Informuje o tom agentúra Reuters.
Deväť miliónov registrovaných voličov si v trojfázových voľbách vyberá poslancov do 90-členného zákonodarného zhromaždenia. Hlasy sa sčítajú 8. októbra a výsledky sa očakávajú v ten istý deň.
"Svoj hlas som dal rozvoju. Posledných desať rokov sme nemohli uplatniť svoje demokratické právo a som rád, že ... môžem odovzdať svoj volebný lístok," uviedol 23-ročný prvovolič.
Džammú a Kašmír je jediné indické územie s moslimskou väčšinou. Od vyhlásenia nezávislosti Indie v roku 1947 si na celé územie robí nároky Pakistan a obe krajiny preto viedli dve vojny. V súčasnosti každá z nich spravujú iba časť územia.
Do roku 2019 mal Džammú a Kašmír pod indickou správou osobitný štatút čiastočnej autonómie. Vláda premiéra Naréndru Módího tento štatút zrušila a indický najvyšší súd potvrdil rozhodnutie vlády.
"Keďže sa začína prvá fáza volieb do zhromaždenia Džammú a Kašmíru, vyzývam všetkých ... aby volili v hojnom počte a posilnili oslavu demokracie," uviedol indický premiér na platforme X.
V minulosti sa povstalecké skupiny aktivizovali práve počas volebnej kampane v Kašmíre, a tak bola volebná účasť zväčša slabá. V aprílových a májových celoštátnych voľbách však zväzové teritórium zaznamenalo najvyššiu volebnú účasť za posledných 35 rokov (58,46 percenta).
V súčasných voľbách sa o podporu uchádzajú regionálne strany sľubujúce obnovenie osobitného štatútu či opozičná strana Kongres, ktorá sa spojila s významnou regionálnou skupinou. Celoindická strana BJP sľubuje rozvoj a koniec militantov.
Zákonodarné zhromaždenie bude mať právomoc diskutovať o miestnych otázkach, prijímať zákony a schvaľovať rozhodnutia o správe územia. Nemá však právo obnoviť osobitný štatút, to ostáva v kompetencii federálnej vlády.