Nad Mexickým zálivom postupuje k americkému pobrežiu rozsiahla búrka Helene, ktorá by dnes mohla udrieť na pevninu ako silný hurikán a spôsobiť záplavy či výpadky prúdu od Miami až po juh Apalačského pohoria. Na Floride podľa meteorológov hrozí vzdutie mora o niekoľko metrov, extrémny vietor a zrážky sa čakajú aj pomerne ďaleko vo vnútrozemí.
Nad pevninu sa má stred búrky dostať večer v riedko osídlenej floridskej oblasti Big Bend, ktorú pred rokom zasiahol hurikán Idalia.
Podľa amerického Národného strediska pre hurikány bude Helene v tej chvíli mať silu hurikánu najmenej tretia kategória na päťstupňovej škále a maximálna rýchlosť vetra by sa mohla blížiť 200 kilometrov za hodinu. Voda z mora by mohla zaplaviť aj miesta vo výške okolo piatich metrov nad obvyklou hladinou.
Už niekoľko hodín pred príchodom na pevninu sa Helene stala hurikánom druhej kategórie a nárazy vetra silneli na viac ako 150 kilometrov za hodinu. Okrem svojej intenzity živel budí obavy aj svojím mimoriadnym rozsahom a predpovedajú, že bude rýchlo postupovať do vnútrozemia, kde podľa NHC tiež hrozí smrtiaci vichr a "katastrofálne" záplavy.
Denník The Washington Post napísal, že výstrahy rôznej úrovne sa vzťahovali na oblasti s viac ako 40 miliónmi obyvateľov. Okrem pobrežia Floridy sa záplavy čakajú tiež v častiach Georgie, Alabamy, Južnej Karolíny a v kopcovitých oblastiach ďalej na sever, kde by mohlo padnúť aj vyše 400 milimetrov vody. V rozsiahlom páse územia od Miami až po Virgíniu platí riziko tornád.
Guvernéri viacerých štátov vyhlásili kvôli blížiacemu sa živlu krízový stav, napísala agentúra AP. Mnohé floridské okresy nariadili ľuďom evakuáciu, okrem iného v okolí mesta Tampa Bay a regionálnej metropoly Tallahassee.
Helene sa stane už štvrtým hurikánom, ktorý tento rok zasiahne americkú pevninu. Rovnaký alebo väčší počet hurikánov udrel v USA za posledných viac ako 100 rokov iba päťkrát, pričom rekordom je šesť z roku 1886, uviedol odborník na hurikány Philip Klotzbach z Colorado State University.