Záplavy a zosuvy pôdy spôsobené silnými dažďami v celom Nepále si doteraz vyžiadali 66 obetí; 69 ďalších osôb je nezvestných, informujú dnes agentúry s odvolaním sa na úrady, ktoré evidujú aj 60 zranených.
Väčšina mŕtvych pripadá na hlavné mesto Káthmándú a jeho okolie. Nepálska vláda kvôli nepretržitým výdatným zrážkam a rozvodneným riekam varovala pred prívalovými povodňami po celej krajine.
Počet obetí by mohol rásť vzhľadom na vysoký počet nezvestných, uviedol hovorca ministerstva vnútra. Krízovú situáciu pomáha zvládať aj armáda.
V hlavnom meste sa podľa polície podarilo viac ako tisíc ľudí pred povodňami zachrániť. V Káthmándú nepretržite prší od piatkového večera a meteorológovia predpokladajú, že zrážky budú pokračovať aj počas víkendu.
Káthmándú zatopili rozvodnené rieky, pod vodou sa ocitla rozsiahla južná časť hlavného mesta. Obyvatelia zatopených domov sa presúvajú do horných poschodí alebo na strechy, odkiaľ ich zachraňujú armádne vrtuľníky, píše AP.
Väčšina takmer miliónovej metropoly sa ocitla bez elektriny a internetového spojenia. Medzinárodné lety z letiska v hlavnom meste však stále odlietajú.
Minister vnútra Ramesh Lekhak novinárom povedal, že záplavy, zosuvy pôdy a s tým súvisiace škody hlásia rôzne nepálske regióny. Vláda popri varovaní pred záplavami zakázala nočné jazdy diaľkových autobusov a vodičom osobných áut odporučila, aby nevychádzali.
"Polícia spolupracuje s ďalšími úradmi a miestnymi obyvateľmi pri záchrane nezvestných osôb," uviedol Basanta Adhikari, hovorca nepálskeho úradu pre katastrofy. Na pomoc pri záchranných operáciách bolo nasadených viac ako 3000 príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí využívajú tiež vrtuľníky a motorové člny.
Monzúnové obdobie sa začalo v Nepále v júni, zvyčajne končí do polovice septembra a tradične prináša výdatné zrážky. Odborníci však tvrdia, že zmena klímy v posledných rokoch zvýšila ich frekvenciu aj intenzitu, podotkla AFP.