Turecké ministerstvo zahraničia označilo pozemnú operáciu, ktorú dnes na juhu Libanonu začala izraelská armáda, za pokus o inváziu.
Vážne obavy z ďalšej destabilizácie regiónu kvôli tomu dnes vyjadril okrem iného Kremeľ, španielske ministerstvo zahraničia či Úrad OSN pre ľudské práva.
Nový generálny tajomník NATO Mark Rutte podľa denníka El País pred dnešným prevzatím funkcie uviedol, že dúfa v čo najrýchlejšie ukončenie nepriateľských akcií v Libanone.
"Avšak, že sledujeme pozorne to, čo sa deje v Libanone. Ale NATO tam zjavne nemá žiadnu konkrétnu úlohu," povedal Rutte dnes novinárom pred tým, ako prevzal vedenie Severoatlantickej aliancie. "Ako aliancia sme v úzkom kontakte s našimi tamojšími spojencami a očakávame, že nepriateľské akcie skončia čo najskôr," dodal.
Obavy z ďalšej eskalácie
Turecké ministerstvo zahraničia dnes vyzvalo Izrael, aby čo najrýchlejšie stiahol svojich vojakov z Libanonu. "Porušenie suverenity a územnej celistvosti Izraelom pozemným útokom predstavuje pokus o nelegálnu inváziu," uviedla turecká diplomacia podľa agentúry AFP.
"Bezpečnostná rada OSN musí zabezpečiť rešpektovanie medzinárodného práva a prijať potrebné opatrenia proti tomuto útoku, ktorého cieľom je okupácia Libanonu," dodalo turecké ministerstvo. Upozornilo tiež, že sa obáva novej migračnej vlny.
Obavy z ďalšej destabilizácie regiónu vyjadril aj hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý spomenul aj ďalší izraelský vzdušný úder na sýrsku metropolu, pri ktorom dnes podľa sýrskych médií zomreli traja civilisti.
"Sme naďalej hlboko znepokojení," povedal Peskov podľa agentúry Reuters. Dodal, že Moskva je v trvalom kontakte s Damaškom. "Samozrejme odsudzujeme takéto útoky proti zvrchovanému štátu," uviedol s odvolaním sa na izraelské údery v Libanone, ktoré cielia na militantné hnutie Hizballáh, a v Sýrii, kde izraelská armáda ostreľova pozície proiránskych milícií, ktoré sú spojencom Hizballáhu.
Špirála násilia sa musí zastaviť
"Tento neznesiteľný konflikt sa musí už zastaviť. Nemôžeme pripustiť, aby sa vojna stala normálnym spôsobom vzťahov medzi krajinami Blízkeho východu," povedal dnes španielsky minister zahraničia José Manuel Albares. "Na dosiahnutie mieru existuje len jeden spôsob: Rešpektovanie medzinárodného humanitárneho práva. Táto špirála násilia sa musí zastaviť," dodal.
Pred dôsledkami možnej "rozsiahlej pozemnej operácie" v Libanone varovala dnes hovorkyňa Úradu OSN pre ľudské práva (OHCHR) Liz Throssellová.
"Ozbrojené násilie medzi Izraelom a Hizballáhom eskalovalo a prinieslo už hrozivé následky pre civilistov.Obávame sa, že rozsiahla izraelská pozemná invázia do Libanonu len zhorší ich utrpenie," povedal Throssellová novinárom v Ženeve podľa AFP.
Izraelská armáda zosilnela pred dvoma týždňami letecké útoky na libanonské územie, kde cieli na militantné hnutie Hizballáh. Dnes začala aj pozemnú operáciu na juhu Libanonu, ktorú označila za obmedzenú a presne zacielenú na zničenie pozícií Hizballáhu, ktorý ostreľova sever Izraela.
Operáciu podporil americký minister obrany Lloyd Austin, ktorý si telefonoval so svojím izraelským náprotivkom Joavom Galantom.
Zhodli sa na nutnosti odstrániť v južnom Libanone zázemie pre možný útok Hizballáhu na sever Izraela, uviedol Pentagon po telefonáte oboch ministrov krátko po tom, ako Izrael oznámil začatie pozemnej operácie. Washington zároveň varoval Irán, aby sa nepokúšal rozšíriť konflikt do širšieho blízkovýchodného regiónu.