Tuniský prezidentský kandidát Ajáša Zammál bol dnes odsúdený na 12 rokov väzenia. Ide o už tretí trest odňatia slobody, ktorý mu súdy v priebehu posledných dvoch týždňov uložili. Informovala o tom agentúra Reuters.
Trest padol päť dní pred konaním prezidentských volieb, ktorých férovosť kritici súčasného prezidenta Kaísa Saída spochybňujú.
Falšovanie dokumentov
„Súd prvého stupňa v obvode Tunis 2 odsúdil Ajášího Zammála na 12 rokov odňatia slobody v štyroch prípadoch spojených s falšovaním kandidátnych listín, v každom prípade na tri roky. Takisto mu zakázal hlasovať,“uviedol Zammálov obhajca Abdal Sattár Masúdí. "Aj naďalej sa uchádza o hlasy voličov," citovala obhajcu agentúra AFP.
Minulú stredu súd v meste Džendúba uznal Zammála vinným z "falšovania dokumentov" a uložil mu trest odňatia slobody na šesť mesiacov. Ten istý súd ho uznal vinným aj 18. septembra, tiež z "falšovania dokumentov", a odsúdil ho na 20 mesiacov väzenia.
Obhajca Masúdí povedal, že proti Zammalovi sa začalo celkovo 37 trestných konaní vo všetkých tuniských provinciách. Súdy Zammála vinia z falšovania kandidátnych listín.
Kandiduje z väzenia
Kandidátnu listinu môže podať ten kandidát, ktorý zhromaždí podpisy 10-tisíc podporovateľov alebo podpisy desiatich poslancov či 40 volených zástupcov na miestnej úrovni.
Bývalý poslanec Ajášza Zammál je predsedom opozičnej liberálnej strany Ázimún (v preklade Odhodlanie) a je jedným z troch kandidátov prezidentských volieb, ktoré sa v Tunisku konajú 6. októbra.
Bol zatknutý 2. septembra, v deň, keď ho Najvyššia nezávislá volebná komisia zaregistrovala ako kandidáta. Hoci je Zammál vo väzení, kandidatúra mu zakázaná nebola. Komisia však neumožnila kandidatúru trom ďalším opozičným predstaviteľom. Viacerí politici sú vo väzení.
Minulý týždeň tuniský parlament schválil zákon, ktorý zbavuje správny súd právomoci rozhodovať o volebných sporoch.
Prezident Kaís Saíd, ktorý tiež kandiduje, bol v roku 2019 zvolený v demokratických voľbách so sľubom protikorupčných opatrení. V júli 2021 však rozpustil parlament a začal vládnuť pomocou dekrétov, čo jeho kritici považujú za prevrat a jeho vládu za autoritársku.