Británia uznala zvrchovanosť Maurícia nad Čagoskými ostrovmi, vzdialeným, ale strategicky dôležitým súostrovím v Indickom oceáne. Británia a Maurícius sa o územie sporili niekoľko desaťročí. O dohode dnes spoločne informovali premiéri oboch krajín Keir Starmer a Pravind Jugnauth, uviedla stanica BBC.
Súčasťou Čagoských ostrovov je tropický atol Diego García, ktorý britská a americká vláda používajú ako vojenskú základňu. Súčasťou dohody je aj právo používať túto vojenskú základňu najmenej ďalších 99 rokov.
Maurícius teraz môže začať program presídľovania pôvodných obyvateľov na Čagoské ostrovy, s výnimkou vojenskej základne na ostrove Diego García.
"Dohoda vyrieši krivdy minulosti a preukáže záväzok oboch strán podporovať blaho obyvateľov Čagoských ostrovov," uviedli premiéri v spoločnom vyhlásení. Obe krajiny budú "spolupracovať v oblasti ochrany životného prostredia, námornej bezpečnosti, boja proti nelegálnemu rybolovu, nelegálnej migrácii a obchodovania s drogami a ľuďmi".
Británia sa tiež zaviazala Mauríciu poskytnúť finančnú podporu a granty na realizáciu strategických projektov.
Rokovania o nezávislosti vtedajšej britskej kolónie Maurícius sa konali v roku 1965 v Londýne. Zástupcovia Maurícia sa neskôr obrátili na Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu s tvrdením, že Británia tesne pred vyhlásením nezávislosti ich krajiny súostrovie účelovo oddelila, čo odporuje Charte OSN.
Tvrdili tiež, že Briti pri vyjednávaní o rozdelení ich krajiny používali vyhrážky a politický nátlak. Súd im v roku 2019 dal za pravdu a vyzval Britániu, aby sa Čagoských ostrovov vzdala.