Izraelská armáda vo štvrtok vyzvala na okamžitú evakuáciu konkrétnych dvoch budov na južnom predmestí libanonského hlavného mesta Bejrút. Podľa izraelských médií sa nachádzajú v bašte proiránskeho hnutia Hizballáh.
Hovorca izraelskej armády pre arabské publikum Avichaj Adrai spolu s výzvou na evakuáciu na sociálnej sieti X zverejnil aj mapy. V príspevku apeluje na civilistov, aby sa pred očakávanými náletmi od týchto miest vzdialili aspoň na 500 metrov.
Primeraná odveta
Podľa Spojených štátov amerických je primerané, aby Izrael nateraz pokračoval v pozemných a leteckých útokoch na proiránske hnutie Hizballáh, povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. Pripustil však, že riziko rozšírenia operácie v Libanone je nad rámec súčasných cieľov Izraela.
Izraelská armáda poslala svojich vojakov do južnej časti Libanonu ešte v utorok, približne dva týždne po intenzívnom bombardovaní, ktoré podľa nej cielilo na militantov a zariadenia Hizballáhu.
Miller na pravidelnom brífingu uviedol, že povaha všetkých konfliktov je "premenlivá" a "nepredvídateľná". Preto sa podľa neho nedá povedať, ako dlho bude trvať, kým Izrael dosiahne svoj stanovený cieľ - zničenie infraštruktúry Hizballáhu v južnom Libanone.
Eskalácia konfliktu
Agentúra Reuters pripomína, že Washington opakovane varoval Izrael pred eskaláciou konfliktu, ale návrh na trojtýždňové prímerie, ktorý minulý týždeň predložili USA a ďalšie krajiny, Izrael rýchlo odmietol v prospech zintenzívnenia operácií na juhu Libanonu.
Okrem toho ministerstvo obrany USA (Pentagón) uviedlo, že naďalej diskutuje s izraelskými predstaviteľmi o možnej odvete za iránsky raketový útok na Izrael z utorka večera. Izraelskej protivzdušnej obrane sa vtedy údajne podarilo zneškodniť väčšinu zo 180 balistických rakiet.
Izrael má podľa slov svojho veľvyslanca pri OSN Dannyho Danona mnoho možností, ako na útok Iránu reagovať. "Takže je (na) nás, aby sme sa rozhodli, kde a kedy chceme zaútočiť, ale sú zraniteľní. Oni to vedia," uviedol pre stanicu CNN.