Tisíce ľudí dnes vyšli do ulíc v niekoľkých európskych mestách pri propalestínskych demonštráciách, ktoré sa konajú pred prvým výročím útoku teroristického hnutia Hamasu na Izrael a následného začiatku vojny v Pásme Gazy. Demonštranti vyzývajú hlavne na zastavenie paľby, píše agentúra AP.
Masívne zhromaždenia sú naplánované od soboty do pondelka. Akcia vrcholí v pondelok, teda v deň výročia.
V centre Londýna sa za značnej prítomnosti polície zišli tisíce ľudí. Niektorí z organizátorov pochodu uviedli, že sa chcú zamerať na spoločnosti a inštitúcie, ktoré sa podľa nich podieľajú na zločinoch Izraela, ako banka Barclays a Britské múzeum. Vypuklo niekoľko potýčok, keď policajti zatlačili aktivistov, ktorí sa snažili prejsť policajným kordónom. Dve osoby boli podľa polície zatknuté.
Napriek zákazu miestnych úradov, ktoré odmietli protesty povoliť kvôli obavám o bezpečnosť, sa niekoľko tisíc demonštrantov zišlo aj v Ríme. Protestujúci skandovali "Slobodná Palestína, slobodný Libanon".
Na rozsiahle operácie počas celého víkendu sa pripravujú aj v Berlíne, kde je v službe takmer 500 policajtov. Niekoľko zhromaždení bolo ohlásených aj na nedeľu, a to ako na podporu Palestíny, tak na podporu Izraela. Na dnešnú propalestínsku demonštráciu s názvom "Rok genocídy - a svet sa pozerá. Proti policajnému násiliu" dorazilo niekoľko stoviek ľudí, policajti ale očakávajú, že pri následnom pochode sa k demonštrantom pripoja ďalší ľudia. Propalestínska demonštrácia sa koná aj v Hamburgu. Pokojného pochodu centrom mesta sa podľa policajtov zúčastnila necelá tisícka ľudí.
Niekoľko sto ľudí dnes demonštrovalo v centre Prahy na podporu Palestíny. Akcia sa obišla bez násilia. Demonštranti okrem iného žiadali prehodnotenie postoja českej vlády voči Izraelu, pretože tento postoj považujú za nekritický. Niektoré ich transparenty obviňovali členov kabinetu, že pritakávajú genocíde na Palestinci. Podľa odhadu spravodajkyne ČTK na mieste sa akcie zúčastnili nižšie stovky ľudí.
Bezpečnostné zložky v niekoľkých krajinách oznámili zvýšený stupeň pohotovosti vo veľkých mestách kvôli obavám, že eskalujúci konflikt na Blízkom východe by mohol byť inšpiráciou k novým teroristickým útokom v Európe alebo že by sa protesty mohli zvrhnúť v násilnosti. Propalestínske protesty vyzývajúce na okamžité zastavenie paľby sa za posledný rok konali opakovane po celej Európe i celom svete a často sa zvrtli v násilné strety medzi demonštrantami a strážcami zákona.
Riaditeľ britskej aktivistickej organizácie Palestínskej Solidarity Campaign Ben Jamal uviedol, že on a ďalší budú organizovať pochody tak dlho, kým nebudú prijaté opatrenia proti Izraelu. "Musíme vyjsť do ulíc v ešte väčšom počte, aby sme zastavili toto krviprelievanie a zabránili tomu, aby do neho bola zatiahnutá aj Británia," povedal Jamal.
Vlani 7. októbra podniklo teroristické hnutie Hamas prekvapivý útok na Izrael, pri ktorom zahynulo 1200 Izraelčanov a 250 osôb bolo vzatých ako rukojemníkov. Izrael v reakcii na to začal vojnu, ktorá rozvrátila veľkú časť Hamasom ovládaného Pásma Gazy. Podľa údajov ministerstva Gazy, ktoré nerozlišujú medzi bojovníkmi a civilistami, bolo od začatia vojny v pásme Gazy zabitých viac ako 41-tisíc Palestínčanov. V Gaze zostáva takmer 100 izraelských rukojemníkov, pričom sa predpokladá, že nažive ich je menej ako 70.