Čína sa snaží navonok pôsobiť ako priateľ a atraktívny partner západných krajín, usiluje sa ale o úpadok demokracií a svetový poriadok založený na úspechu totalitných štátov. Na dnešnej konferencii o rizikách ekonomickej a technologickej závislosti od Číny to povedal riaditeľ českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michal Koudelka.
Čína podľa Koudelku si na ceste za svojím cieľom byť dominantnou ekonomickou silou podriaďuje všetko.
Dôležitým prostriedkom je pre Čínu udržiavanie a získavanie kontaktov vo svete, buduje si cez ne svoje renomé a postavenie. Kontakty získava predovšetkým cez obchodné vzťahy a investície, ale tiež cez spriaznených politikov, myslí si Koudelka.
"To platí vo všetkých demokratických krajinách, to platí tiež v Českej republike a typickým príkladom je pročínska politika bývalého prezidenta Miloša Zemana," uviedol. Zeman mal k BIS aj Koudelkovi osobne dlhodobo výhrady, opakovane odmietal vládny návrh na jeho vymenovanie do generálskej hodnosti.
Západ by nemal dopustiť scenár z Ukrajiny
Pri akýchkoľvek vzťahoch s Čínou si treba uvedomovať, že ide o najmocnejšiu svetovú diktatúru, ktorá sa neostýchá masívne obmedzovať práva vlastného obyvateľstva, povedal Koudelka. "Je to diktatúra, ktorá sa pripravuje na budúci vojenský stret," uviedol. Čína cieľavedome robí kroky, ktoré jej umožnia anektovať Taiwan, dodal.
Západ by podľa neho nemal dopustiť scenár z Ukrajiny a mal by pomôcť potenciálnej obeti vybudovať takú obranu, že potenciálnemu útočníkovi sa agresia neoplatí. "Akákoľvek aktivita po agresii nenahradí dnešnú pasivitu," zdôraznil.
Prakticky pri každom kontakte s Taiwanom atakuje Čína českých politikov a štátnych úradníkov, uviedol Koudelka. "Snažia sa za pomoci tlaku a nepriamych vyhrážok odradiť ČR a jej predstaviteľov od akejkoľvek podpory či komunikácie s Taiwanom," uviedol. Ocenil, že tlaku nepodľahol šéf Senátu Miloš Vystrčil a Taiwan navštívil.
"Bol to jasný odkaz, že ČR s nemieni zohnúť, a to v čase, keď prezident Zeman vyhlasoval, že jazdí do totalitnej Číny sa učiť, ako stabilizovať spoločnosť," dodal.
Obchodné vzťahy ako zbraň
Ceste za svojím cieľom byť dominantnou ekonomickou silou podriaďuje Čína všetko, povedal šéf kontarozviedky.
"Vrátane špionáže, ktorá je akceptovaná ako prostriedok na zvýšenie bohatstva a sily Číny. Každý čínsky občan, inštitúcia, firma má povinnosť zo zákona spolupracovať so spravodajskými službami, ak o to požiadajú," uviedol. Čínska spravodajská aktivita má všetky formy od najjednoduchších po špičkové technológie a kybernetické útoky.
Čína neváha používať obchodné vzťahy ako zbraň, podľa Koudelku je potrebné sa vyvarovať nepriamych obchodných závislostí, ktoré je možné proti Česku využiť.
"Čína k svojej budúcej stabilite potrebuje svetový poriadok založený na úspechu totalitných a autoritárskych štátov a úpadku demokracií," uviedol. Navonok sa tvári ako priateľ a atraktívny partner, ale vždy sa bude snažiť obmedziť a ovplyvniť svoje slobodné náprotivky.