Povolenie použitia ďalekonosných zbraní poskytnutých Ukrajine k úderom hlboko v ruskom tyle je na jednotlivých spojencov. Potvrdil to dnes v Londýne po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským nový generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Ukrajinský prezident podľa agentúry Reuters hovoril o vojenských potrebách svojej krajiny v najbližších mesiacoch v jej boji proti ruskému agresorovi aj s britským premiérom Keirom Starmerom.
"Hovorili sme dnes o tom, ale nakoniec je to na jednotlivých spojencoch," povedal Rutte podľa agentúry Reuters na novinársky otázku ohľadom striel s dlhým doletom.
Spojenci zatiaľ Ukrajine nepovolili vykonávať údery nimi dodanými zbraňami dlhého doletu hlboko na ruskom území. Ani postoj Londýna sa však podľa hovorcu britského ministerského predsedu v tomto ohľade nemení.
Ukrajina má podľa Londýna právo za určitých okolností útočiť na ciele vo vnútri ruského územia, ale postoj Británie ohľadom použitia jej riadených striel dlhého doletu Storm Shadow sa nezmenil, zdôraznil hovorca.
"Jasne chceme dostať Ukrajinu do najsilnejšej pozície. Ale žiadnu vojnu nikdy nevyhrala jediná zbraň. A pokiaľ ide konkrétne o Storm Shadow, na postoji britskej vlády ohľadom použitia striel s dlhým doletom nenastala žiadna zmena," cituje Reuters hovorcu.
Rutte dnes v Londýne tiež potvrdil, že NATO budúci pondelok začne svoje každoročné jadrové cvičenie. To sa uskutoční na pozadí zostrenia jadrovej rétoriky zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina.
Zhruba dvojtýždňového cvičenia Steadfast Noon, ktoré sa uskutoční v Belgicku a Holandsku, sa podľa NATO zúčastní na 60 lietadlách, vrátane bitiek F-35A a bombardérov B-52, z 13 krajín.
"V neistom svete je životne dôležité, že testujeme našu obranu a že posilňujeme našu obranu, aby naši protivníci vedeli, že NATO je pripravené a je schopné odpovedať na akúkoľvek hrozbu," povedal Rutte po stretnutiach so Starmerom a Zelenským.
"Celé cvičenie sa osobitne zameria na Spojené kráľovstvo, Severné more, ale aj na Belgicko a Holandsko," dodal šéf Severoatlantickej aliancie.
Putin od ruského vpádu na Ukrajinu vo februári 2022 Západu pomáhajúcemu Kyjevu opakovane hrozil jadrovými dôsledkami. Minulý mesiac vyhlásil, že Rusko by mohlo použiť jadrové zbrane, ak by sa stalo terčom úderov konvenčnými strelami. Agresiu nejadrového štátu s podporou jadrovej krajiny by potom Moskva podľa šéfa Kremľa považovala za spoločný útok.