Európska komisia dnes požiadala Ankaru o vysvetlenie možného násilia páchaného na utečencoch v Turecku a násilných odsunov späť do Sýrie, o ktorých referovali spravodajské weby Der Spiegel a Politico. Informuje o tom rakúska televízia ORF.
"Je zodpovednosťou tureckých orgánov, aby dôkladne prešetrili údajné pochybenia," uviedla v Bruseli hovorkyňa Európskej komisie pre rozšírenie Ana Pisonerová. "Vyzývame ich, aby tak urobili," vyhlásila.
Der Spiegel a ďalšie európske médiá v spolupráci s investigatívnou platformou Lighthouse Reports uviedli, že Únia podporuje svoju finančnú pomocou násilnej represie v utečeneckých táboroch Turecku. Podľa týchto správ sú z prostriedkov Únie financované tábory podobné detenčným zariadeniam, z ktorých sú údajne násilne deportovaní Sýrčania a Afganci späť do svojich krajín.
Reportéri týždenníka Der Spiegel hovorili s 37 bývalými väzňami z 22 takýchto táborov na tureckom území. Celkovo 30 z nich hovorilo o bití a zlom zaobchádzaní, ktoré sami zažili alebo ktorého boli svedkami. Novinári serverov Der Spiegel a Politico hovorili tiež s dvoma sýrskymi utečencami, ktorí vraj boli násilne deportovaní späť do svojej vlasti. Jeden z nich vypovedal, že bol predtým zbiť do bezvedomia.
Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International na sociálnej sieti X uviedla, že má dôkazy, že "turecké úrady ohrozujú životy utečencov a migrantov". Únia nesmie preniesť zodpovednosť za migráciu na tretie krajiny, vyzvala organizácie na ochranu ľudských práv.
Migračnú dohodu s Tureckom, ktorá výrazne zmiernila masovú migračnú vlnu do Európy, Únia uzavrela s Ankarou v marci 2016. Jadrom dohody je spätné prijímanie migrantov Tureckom za finančného príspevku od Únie